Nozares ziņas

2018. gada 18. decembrī Eiropas Komisija (EK) uzsāka tiešsaistes publisko apspriešanu par dizainparaugu tiesību aizsardzību ES – ar mērķi noteikt, cik lielā mērā spēkā esošie tiesību akti, kas attiecas uz dizainparaugu aizsardzību (Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 98/71/EK par dizainparaugu tiesisko aizsardzību un Padomes Regula (EK) Nr. 6/2002 par Kopienas dizainparaugiem), atbilst sākotnējiem mērķiem, proti, vai tie joprojām nodrošina efektīvu tiesību aizsardzību, kā arī to īstenošanu ES dalībvalstīs.

Publiskā apspriešana norisinājās līdz š. g. 30. aprīlim un tās rezultātā tika saņemtas 196 atbildes, tajā lielākoties piedalījās kompānijas un biznesa organizācijas (36,7 %) un asociācijas (21,9 %). Mazāko daļu respondentu veidoja ES iedzīvotāji (13,3 %) un valsts pārvaldes pārstāvji (10,7 %). Kā atzīmēja respondenti – ES dizainparaugu aizsardzības sistēmu viņi izmanto galvenokārt, lai sniegtu juridiskus pakalpojumus, ir dizaina īpašnieki (autori), vai arī izmanto citu radītos un reģistrētos dizainparaugus. Visvairāk atbilžu bija no Vācijas (29), Spānijas (23), Apvienotās Karalistes (22), Francijas (21), Beļģijas (20) un Itālijas (19).

Publiskās apspriešanas rezultāti parāda, ka gandrīz 2/3 respondentu uzskata, ka dizaina aizsardzības sistēma ES ir efektīva (“ļoti labi”– norādīja 17 respondenti, savukārt “drīzāk labi” – 108 respondenti). Lielākā daļa respondentu (vairāk nekā 90 %) piekrīt, ka valstu normatīvā regulējuma saskaņošanai un Kopienas dizaina sistēmas izveidošanai ir pievienotā vērtība salīdzinājumā ar situāciju, kad dalībvalstīm būtu atšķirīgi noteikumi dizainparaugu aizsardzībai un šāda aizsardzība būtu pieejama tikai nacionālā mērogā. Tajā pašā laikā gandrīz puse respondentu norādīja uz Dizaina direktīvas un / vai Kopienas Dizaina regulas neparedzētām sekām vai trūkumiem.

Apspriešanas rezultāti tika izvērtēti, ņemot vērā attiecīgos ES dalībvalstu tiesību aktus, kā arī informāciju, kas tika iegūta, veicot pētījumus par dizainparaugu aizsardzības sistēmas ekonomiskajiem (2015) un tiesiskajiem (2016) aspektiem ES.

Ar pārskatu par publiskās apspriešanas rezultātiem var iepazīties šeit >>>

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā ir iespējams sazināties ar DG GROW pārstāvjiem:

 Tomasu Eizenbergu: tomas.eichenberg@ec.europa.eu;  Virdzīniju Fosulu: virginie.FOSSOUL@ec.europa.eu;  Natāliju Zebrovsku: natalia.ZEBROWSKA@ec.europa.eu.

 

Informāciju sagatavoja:

Santa Lozda
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.lozda@lrpv.gov.lv