Ziņas no iestādes
nicas klasifikācija

Vēršam preču zīmju pieteicēju uzmanību uz to, ka ar 2024. gada 1. janvāri stājās spēkā Nicas klasifikācijas 12. redakcijas 2024. gada versija, kā arī ir nelielas izmainas Nicas klasifikācijas preču un pakalpojumu klašu virsrakstos un to skaidrojumos.

Lūdzu skatīt Patentu valdes tīmekļvietnē sadaļu NICAS KLASIFIKĀCIJA https://www.lrpv.gov.lv/lv/nicas-klasifikacija

Šajā sadaļā pieejams aktuālais Nicas klasifikācijas preču un pakalpojumu saraksts un interaktīvā tabula, kā arī aktuālie Nicas klasifikācijas preču un pakalpojumu klašu virsraksti un to skaidrojumi.

Nicas klasifikācijas 12. redakcijas 2024. gada versija salīdzinājumā ar iepriekšējo, 2023. gada versiju satur virkni jaunas preces un pakalpojumus.

Pievienota virkne jaunu preču un pakalpojumu, kas saistīti ar neaizstājamiem blokķēžu žetoniem (NFT), proti:

9. klasē: lejupielādējami digitālās mūzikas ieraksti, kas autentificējami ar neaizstājamiem blokķēžu žetoniem (NFT);
  lejupielādējama datoru lietojumprogrammatūra neaizstājamo blokķēžu žetonu (NFT) ieguvei;
25. klasē: apģērbi, kas autentificējami ar neaizstājamiem blokķēžu žetoniem (NFT);
35. klasē: lejupielādējamu digitālo attēlu datņu (failu), kas autentificējamas ar neaizstājamiem blokķēžu žetoniem (NFT), tiešsaistes tirgus nodrošināšana preču un pakalpojumu pārdevējiem un pircējiem;
  lejupielādējamu digitālo attēlu datņu (failu), kas autentificējamas ar neaizstājamiem blokķēžu žetoniem (NFT), mazumtirdzniecība;
42. klasē: nelejupielādējamas datoru programmatūras nodrošināšana tiešsaistē neaizstājamo blokķēžu žetonu (NFT) ieguvei.

Pievienota virkne jaunu preču un pakalpojumu, kas ir virtuāli vai arī tiek sniegti virtuālajā vidē, proti:

9. klasē: lejupielādējami virtuālo apģērbu atveidojumi;
35. klasē: mārketinga pakalpojumi trešajām personām, izvietojot produktus virtuālajā vidē;
36. klasē: tiešsaistes banku pakalpojumi virtuālajā vidē;
38. klasē: tērzētavu nodrošināšana virtuālajā vidē;
41. klasē: simulēti ceļojumu pakalpojumi virtuālajā vidē izklaides nolūkiem;
42. klasē: kopdarba nolūkiem paredzētas virtuālās realitātes programmatūras platformas mitināšana.

Skaidrojums par preču un pakalpojumu, kas satur neaizstājamos blokķēžu žetonus (NFT) un preču un pakalpojumu virtuālajā vidē klasificēšanu

Lejupielādējamas preces ir publikācijas, mūzikas ieraksti, zvana melodijas, attēli, fotogrāfijas, filmas, tātad, digitalizēta informācija. Lejupielādējamos materiālus uzglabā atmiņas vienībā vai datora diskā, tālrunī, planšetdatorā vai viedajā ierīcē, un pēc tam tos var izmantot neatkarīgi no to avota. Visi materiāli, kas ir lejupielādējami, ietilpst 9. klasē.

Ar virtuālo preču atveidojumiem saprot nefiziskus priekšmetus, ko izmanto tiešsaistē un / vai virtuālajā vidē.

Terminam lejupielādējami virtuālo preču atveidojumi pašam par sevi trūkst skaidrības un precizitātes, un tas ir jāprecizē vai nu 9. klasē kā preces, vai 35. klasē saistībā ar attiecīgo preču mazumtirdzniecības pakalpojumiem. Pieņemami formulējumi, piemēram, būtu 9. klasē lejupielādējami virtuālo apģērbu atveidojumi  vai 35. klasē  lejupielādējamu virtuālo apģērbu atveidojumu mazumtirdzniecība.

Neaizstājamie blokķēžu žetoni (NFT) ir unikāli aktīvi digitālajā pasaulē, ko iespējams iegādāties un pārdot tāpat kā citu īpašumu, taču tie nav pieejami taustāmā veidā. Digitālos žetonus iespējams uztvert kā virtuāla vai fiziska aktīva īpašumtiesību sertifikātus.

Vienkāršāk sakot, NFT izmanto kā unikālus digitālos sertifikātus, lai reģistrētu kāda veida ieinteresētību kādā priekšmetā, piemēram, īpašumtiesības uz digitālu mākslas darbu vai kolekcijas priekšmetu. Tāpat kā parastie sertifikāti, arī NFT ir saistīti ar kaut ko, kas nav paši par sevi, kas nozīmē, ka termins NFT kā tāds nav izmantojams klasifikācijas nolūkiem, sīkāk nenorādot, uz kuru preci tas attiecas. Pieņemams formulējums 9. klasē būtu lejupielādējami digitālās mūzikas ieraksti, kas autentificējami ar neaizstājamiem blokķēžu žetoniem (NFT). No otras puses, 42. klasē ir akceptējams šāds formulējums neaizstājamo blokķēžu žetonu (NFT) ieguve, ņemot vērā šī pakalpojuma veidu.

Pakalpojumi, kas attiecas uz lejupielādējamiem virtuālo preču atveidojumiem, kā arī pakalpojumi, ko sniedz tiešsaistē vai virtuālajā vidē, tiks klasificēti saskaņā ar noteiktajiem klasifikācijas principiem, kuri attiecas uz pakalpojuma pamatā esošo būtību, ņemot vērā tā ietekmi reālajā pasaulē. Piemēram, transporta pakalpojumi 39. klasē ietver preces vai personas pārvietošanu no vienas fiziskas vietas uz citu. Pakalpojums, kas virtuālās realitātes spēlē aizved avatāru no vienas vietas uz citu, var atdarināt transporta pakalpojumus, bet reālajā pasaulē tā mērķis ir izklaide, kas tiks attiecīgi klasificēts. Tāpēc, piemēram, virtuālie transporta pakalpojumi spēļu nolūkiem būtu attiecināmi uz 41. klasi.

Neaizstājamos blokķēžu žetonus (NFT) var piesaistīt reāliem objektiem, lai tos izmantotu kā verifikācijas metodi. Tā, piemēram, 25. klasē ir pievienota šāda prece kā apģērbi, kas autentificējami ar neaizstājamiem blokķēžu žetoniem (NFT), kas norāda uz to, ka fiziskās preces, kas autentificējamas ar NFT, ir klasificējamas attiecīgo preču klasē.

Oficiālais Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) Nicas klasifikācijas teksts angļu valodā ir pieejams WIPO mājaslapā internetā https://www.wipo.int/classifications/nice/en/.

 

Informāciju sagatavoja:
Inese Klišāne
Patentu valdes Preču zīmju un dizainparaugu departamenta
vadošā eksperte
Tālrunis: 67099615