Nozares ziņas

Jaunākie Eiropas Komisijas dati liecina, ka muitas iestādes 2017. gadā aizturēja vairāk nekā 31 miljonu viltotu preču, kuru kopējā vērtība pārsniedza 580 miljonus eiro.

Ikdienas produkti, kuru viltojumi ir potenciāli bīstami veselībai un drošībai, piemēram, pārtika, dzērieni, zāles, rotaļlietas, mājsaimniecības elektroierīces, veidoja vairāk nekā trešdaļu no visām pārtvertajām precēm.

Aizturēto preču klāstā pirmajā vietā atrodas pārtikas preces (24 %), rotaļlietas (11 %), kam seko cigaretes (9 %), apģērbi (7 %) u.c. Galvenais viltoto preču avots joprojām ir Ķīna; lielākā daļa viltoto alkoholisko dzērienu nāca no Moldovas Republikas, apģērbu viltojumi – no Turcijas, savukārt viltoto viedtālruņu un citu elektroiekārtu avots ir Honkonga un Ķīna.

Pēc 2017. gada datiem, lielākajā daļā gadījumu tika aizturētas preces, kas pārkāpj attiecīgo preču zīmi (92 %), kam seko dizainparaugu pārkāpumu gadījumi (6,7 %) – kas attiecas uz biroja un kancelejas precēm, rotaļlietām, viedtālruņu aksesuāriem, šķiltavām, kā arī ķermeņa kopšanas līdzekļiem. Patentu pārkāpumu gadījumos (0,45 %) – viedtālruņi kā visbiežāk sastopamā produktu kategorija, kurai seko medicīnas preces u.c. izstrādājumi. Uz aizdomas pamata par autortiesību pārkāpumiem (0,36 %) visbiežāk tika aizturētas rotaļlietas un apģērbi ar slaveno multfilmu varoņiem. Augu šķirņu aizsardzības tiesību pārkāpumu gadījumos (0,57 %) – produkti, proti, augļi, kas pieder pārtikas produktu kategorijai. Ģeogrāfisko izcelsmju pārkāpumu gadījumos (0,04 %) – alkoholiskie dzērieni.

Pjērs Moskovisi (Pierre Moscovici), ekonomikas un finanšu, nodokļu un muitas jautājumu komisārs, norādīja: „Intelektuālā īpašuma aizsardzības nodrošināšana augstā līmenī ir būtiska, lai atbalstītu valstu izaugsmi un radītu darba vietas. Viltus izstrādājumi rada reālus draudus patērētāju veselībai un drošībai, kā arī apdraud legālo uzņēmējdarbību un rada zaudējumus valsts budžetam. Pētījuma dati liecina, ka ES ir īpaši pakļauta viltotu preču importam. Vēlos paust cieņu muitas iestādēm, kas cīnījušās un turpina cīnīties ar šo fenomenu. Jāuzsver, ka ir nepieciešams atbalsts un resursi, lai arī turpmāk būtu iespēja mūs visus pasargāt no radītajiem draudiem. Jāuzlabo sadarbība starp tiesībsargājošām iestādēm, kā arī jāuzlabo riska pārvaldības sistēmas, lai aizsargātu sabiedrību no intelektuālā īpašuma pārkāpumiem”.

2017. gadā Latvijā tika ierosinātas 337 lietas, bet aizturēto preču skaits, salīdzinājumā ar 2016. gadu, ir kļuvis lielāks – sasniedzot 208394 preču vienības.

 

Informāciju sagatavoja:

Santa Lozda
Patentu valdes
Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.lozda@lrpv.gov.lv