Šī gada pirmajos sešos mēnešos vērojamas pozitīvas tendences rūpnieciskā īpašuma reģistrācijā Patentu valdē, un piesardzīgs optimisms ir vērojams arī visā Eiropas Savienībā (ES) kopumā.
Salīdzinot ar 2024. gadu, 2025. gada pirmajā pusgadā Patentu valdē fiksēts vidēji 8% pieaugums nacionālās procedūras kārtībā pieteikto preču zīmju un dizainparaugu pieteikumiem, kā arī preču zīmju starptautisko reģistrāciju attiecinājumiem uz Latviju. Vienlaikus par 15% sarukuši starptautisko dizainparaugu reģistrāciju attiecinājumi uz Latviju.
Ja 2024. gadā pirmajos sešos mēnešos pieteikti 613 nacionālās procedūras preču zīmju pieteikumi, šajā gadā tie bija 674. Starptautisko preču zīmju reģistrāciju attiecinājumi uz Latviju pirmajā pusgadā bija 407, kas ir par 7 vairāk nekā gadu iepriekš.
Dizainparaugu jomā nacionālās procedūras pieteikumu skaits šī gada pirmajos sešos mēnešos bija 19, kas ir par 2 vairāk nekā pērn, bet starptautisko dizainparaugu reģistrāciju attiecinājumi uz Latviju – 11 (2024. gadā – 13).
Patentu valdē šī gada pirmajos sešos mēnešos ir saņemti 63 nacionālo patentu pieteikumi, kas ir par aptuveni 30% vairāk nekā pērn tajā pašā laika posmā, kad tika saņemti 42 patentu pieteikumi. No Latvijas augstskolām/institūtiem saņemti 10 pieteikumi, mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) iesnieguši 19 pieteikumus, bet individuālie pieteicēji – 33.
Pirmajā pusgadā arī piešķirti 46 nacionālie patenti:
-
augstskolām/institūtiem – 27
-
MVU – 16
-
individuāliem pieteicējiem - 3
Tāpat pirmajā pusgadā Patentu valdē kā saņēmējiestādē iesniegti arī 12 starptautiskie patenta pieteikumi (PCT procedūra).
Eiropas Patentu iestādes (EPO) piešķirto Eiropas patentu apstiprināšanai Latvijā saņemti 312 patentu pretenziju tulkojumi, kas ir par ~25% mazāk nekā pērn šajā pašā laika posmā. Samazinājums varētu būt skaidrojams ar vienota spēka Eiropas patenta sistēmas sekmīgu darbību, jo aptuveni trešdaļa Eiropas patentu ieguvēju no Eiropas patentu konvencijas dalībvalstīm izvēlas saviem patentiem reģistrēt vienota spēka statusu, attiecīgi patenta apstiprināšana Latvijā vairs nav nepieciešama.
Latvijas patentu pieteicēji aktīvi izmanto atbalsta iespējas projekta “Par patentmeklējumu nodrošināšanu Latvijas pieteicējiem sadarbībā ar EPO” ietvaros, pirmajā pusgadā bezmaksas patentmeklējums EPO pieprasīts 42 nacionālajiem patenta pieteikumiem, savukārt 29 nacionālie pieteikumi nosūtīti EPO meklējuma veikšanai. Salīdzinājumam – pērn visa gada laikā tika pieprasīti 45 patentmeklējumi.
MVU fonda "Idejas stiprākam uzņēmumam" ietvaros pirmajā pusgadā kopumā saņemti 365 pieprasījumi no Latvijas MVU. Līdz šim Latvijas uzņēmumi kopumā ir pieteikušies 452 pakalpojumiem. Tāpat kā iepriekšējā gada ietvaros, arī šogad ar fonda sniegtā atbalsta palīdzību Latvijā visaktīvāk tiek pieprasīts atbalsts, lai reģistrētu preču zīmes un dizainparaugus – 256 pieprasījumi, visaktīvāk tiek reģistrētas Eiropas Savienības (ES) preču zīmes. Savukārt otrs pieprasītākais ir vaučeris attiecībā uz intelektuālā īpašuma priekšizpētes pakalpojumiem – IP SCAN pakalpojumu pieprasījuši 144 MVU un IP Scan Enforcement – 59 MVU. Attiecībā uz vaučeri, kas uzņēmumiem sniedz finansiālu atbalstu patentu reģistrēšanai, saņemti 11 pieprasījumi.
Tikmēr Eiropas Savienībā (ES) kopumā šī gada pirmajos sešos mēnešos tika iesniegti kopumā 158 697 jauni rūpnieciskā īpašuma pieteikumi, kas ir par 6,8 % vairāk nekā attiecīgajā periodā pagājušajā gadā, liecina Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) apkopotā statistika.
Šo pieaugumu galvenokārt veicināja ievērojams ES preču zīmju (EUTM) pieteikumu skaita pieaugums par 8,1 %, sasniedzot 96 175 pieteikumus. Tāpat kā pēdējos gados, lielākā daļa – 58 % – no pieteikumiem nāca no ES dalībvalstīm, bet 42 % no valstīm ārpus ES. Piecas valstis, no kurām tika iesniegti visvairāk pieteikumu, bija Ķīna (16,2 %), Vācija (12,3 %), Amerikas Savienotās Valstis (9 %), Itālija (7,1 %) un Spānija (6,8 %).
Dizainparaugu jomā EUIPO saņēma 62 522 pieteikumus, kas ir par 4,9 % vairāk nekā attiecīgajā periodā pagājušajā gadā. Piecas valstis, no kurām tika iesniegts visvairāk dizainparaugu pieteikumu, ir Ķīna (29,2 %), Vācija (13,7 %), Itālija (9,1 %), ASV (8,8 %) un Polija (4,9 %).
ES kopumā MVU atbalsta fondu 2025. gada pirmajā pusgadā jau ir izmantojuši 24 672 MVU.
Informāciju sagatavoja: