bilde

Ministru kabinets pieņēmis zināšanai Patentu valdes sagatavoto informatīvo ziņojumu “Par turpmāko rīcību Latvijas nacionālo patentu kvalitātes uzlabošanas jomā" un atbalstījis tajā rosinātos turpmākos rīcības virzienus un atbalsta aktivitātes.  Ziņojumā, balstoties uz Patentu valdes, Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) un Eiropas Patentu iestādes (EPI) datiem, vērtēta Latvijas patentu sistēma un inovāciju konkurētspēja. Ziņojumā arī  apkopoti un analizēti pilotprojekta par atbalsta aktivitātēm Latvijas patentu pieteicējiem rezultāti, kā arī ietekme uz Latvijas pieteicēju aktivitāti izgudrojumu patentēšanā.

Lai uzlabotu nacionālo patentu kvalitāti un sniegtu atbalstu Latvijas patentu pieteicējiem ceļā uz izgudrojumu aizsardzību starptautiski, Patentu valde 2016. gadā sāka īstenot pilotprojektu par bezmaksas patentmeklējumu nodrošināšanu sadarbībā ar EPI. Papildus, 2019. gadā Patentu valde pilotprojekta ievaros ieviesa papildus atbalsta aktivitātes nacionālajiem patentu pieteicējiem starptautisko patentēšanas procedūru uzsākšanai un norisei, proti, iespēju atgūt starptautiskā patenta pieteikuma maksu (PCT procedūra WIPO) un atbalstu Eiropas patenta iegūšanas procedūrā.

Pilotprojekta rezultāti liecina, ka Latvijas patentu pieteicēji labprāt izmanto iespēju iegūt bezmaksas EPI veiktu patentmeklējumu, to vidēji pieprasa 36% patenta pieteikumu, turklāt pozitīvi vērtējams, ka visaktīvāk šo iespēju izmanto tieši mazie un vidējie uzņēmumi (~40%). Savukārt starptautiskās patentēšanas procedūras pēc saņemtā EPI patentmeklējuma uzsāktas 56% gadījumu.

Kopumā pilotprojekta ietvaros nodrošināto atbalsta aktivitāšu rezultāti ziņojumā novērtēti pozitīvi, ņemot vērā gan sasniegtos rezultātus skaitliskā izteiksmē, gan klientu pozitīvo vērtējumu un izteikto vēlmi šāda veida atbalstu Latvijas nacionālo patentu pieteicējiem nodrošināt arī turpmāk. Tomēr jāņem vērā, ka patentu kvalitātes uzlabošana Latvijā un patentu skaita palielināšana kopumā ir komplekss jautājums, kas atkarīgs no daudz dažādiem ārējiem faktoriem.

Piemēram, ziņojumā norādīts, ka Latvijas ieguldījumi pētniecībā un attīstībā (R&D) vairākkārt atpaliek no pasaules attīstīto valstu un ES valstu vidējā līmeņa, kas ietekmē arī Latvijas sasniegumus inovāciju jomā un patentēšanas aktivitāti.

Raksturojot inovāciju vidi Latvijā un tās konkurētspēju, ziņojumā norādīts, ka WIPO 2024. gada Pasaules inovāciju indeksā Latvija ierindota 42.vietā, atpaliekot no kaimiņvalstīm Lietuvas (35.vieta) un Igaunijas (16.vieta). Savukārt Eiropas Inovāciju tablo Latvija raksturota kā valsts ar jaunu inovāciju sistēmu, kas ir zemākais novērtējums, un tā ierindota 25. vietā starp 27 ES dalībvalstīm.

Lai arī pēdējos gados novērojamas atsevišķas pozitīvas tendences, piemēram, no Latvijas iesniegto Eiropas patentu pieteikumu un starptautisko patentu pieteikumu skaits ir palielinājies, joprojām, salīdzinot ar citām ES dalībvalstīm, kuru iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju ir līdzīgs, Latvija pieteikto patentu skaita ziņā atpaliek no citām ES valstīm.

Ņemot vērā minēto, ziņojuma noslēgumā Patentu valde rosināja turpināt pilotprojekta īstenošanu:

  • nodrošinot atbalsta aktivitātes arī turpmāk;
  • aktīvi par tām informējot patentu pieteicējus;
  • izglītojot sabiedrību par intelektuālā īpašuma aizsardzības nozīmi;
  • stiprinot sadarbību ar starptautiskajām organizācijām un Latvijas augstākās izglītības iestādēm.

Ar informatīvo ziņojumu iespējams iepazīties šeit.

Patentu valdes rīkotā semināra Bezmaksas patentmeklējums un atbalsts izgudrojumu aizsardzībai" ieraksts: " https://youtu.be/4omtXGPTXnE

Informāciju sagatavoja: 

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv

Saistītas tēmas

Ziņas no iestādes