Ziņas no iestādes
Latvijas ikgadējās apmācības tiesnešiem šogad notika Eiropas mērogā tiešsaistē

Š.g. 10. septembrī norisinājās tiešsaistes seminārs intelektuālā īpašuma jautājumos Latvijas un Eiropas tiesnešiem, tiesu sistēmas darbiniekiem, kā arī intelektuālā īpašuma jomas profesionāļiem, kopā pulcējot teju 1200 interesentu.

“Pielāgojoties šī brīža izaicinājumiem Latvijā un pasaulē COVID-19 ietekmē, arvien aktīvāk izmantojam jaunus ceļus sabiedrības informēšanai intelektuālā īpašuma jautājumos,” ar gandarījumu pauž Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis. “Apmācības tiesnešiem un tiesu sistēmas darbiniekiem intelektuālā īpašuma jautājumos Patentu valde uzsāka 2016. gadā un šogad, tai norisinoties jau piekto gadu, iniciatīva tika paplašināta reģionālajā līmenī, nodrošinot iespēju gūt padziļinātas zināšanas par aktuālajiem tiesību piemērošanas jautājumiem ne vien Latvijas, bet arī Eiropas mērogā.”

Apmācības tika organizētas ciešā sadarbībā ar Pasaules Intelektuālā īpašuma organizāciju (WIPO) un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju (EUIPO) ar mērķi nodrošināt kvalitatīvu tiesu sistēmas darbinieku tālākizglītību un profesionālo pilnveidi, īpašu vērību veltot intelektuālā īpašuma aizsardzības tēmai, kas turpmāk varētu paaugstināt tiesu spriedumu kvalitāti un sagatavotu kvalitatīvam darbam Eiropas Savienības tiesību sistēmā.

Semināra pirmajā daļā ar praksi par pierādījumiem patentu lietās tiesā un pierādīšanas pienākumiem dalījās Vācijas Federālās Augstākās tiesas tiesnesis Dr. iur. Klauss Grabinskis (Klaus Grabinski). Varšavas Universitātes Juridiskās fakultātes profesora palīgs un patentpilnvarnieks Lukaš Žeļehovskis (Łukasz Żelechowski) dalījās pieredzē par nereģistrētu, atšķirtspējīgu preču zīmju aizsardzību un negodīgas konkurences tiesību lomu. Par Nicas klasifikācijas attīstību un nākotnes mērķiem semināra otrajā daļā informēja WIPO klasifikāciju eksperte Helēna Vitingema (Helen Whittingham), īpašu uzmanību veltot nākotnes iecerēm klasifikācijas prakses uzlabošanā. Hāgas tiesas vecākais tiesnesis Egers Binkmans (Edger Brinkman) dalījās pieredzē par dizainparaugu un preču zīmju tehniskiem izņēmumiem – darbā ar intelektuālā īpašuma lietām.

Semināra pēdējā daļā ar jautājumiem, kas skar tiesu dialoga veicināšanu intelektuālā īpašuma tiesvedībā dalījās WIPO Tieslietu institūta direktore Undžo Mina (Eun-Joo Min). EUIPO intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības eksperts Erling Vestergārds (Erling Vestergaard) savas uzstāšanās laikā apskatīja jautājums par intelektuālā īpašuma tiesību piemērošanu un pamattiesību aizsardzību. Par aktualitātēm autortiesību jomā dalījās Augstākās tiesas zinātniski analītiskais padomnieks Dr. iur. Rihards Gulbis, informējot par sagaidāmiem Latvijas autortiesību regulējuma grozījumiem un to ietekmi uz autortiesību strīdu izskatīšanu tiesā.

Tiešsaistes reģionālo semināru noslēdza ilggadējs Latvijas tiesnešu apmācību semināru dalībnieks, viena no lielākajiem Eiropas patentpilnvarnieku birojiem Bardehle Pagenberg patentpilnvarnieks Prof. Dr. iur. Aleksandrs fon Mīlendāls (Alexander von Mühlendahl), sniedzot jaunāko pārskatu par Eiropas Savienības Tiesas un Vispārējās tiesas jaunāko judikatūru.

Ņemot vērā semināra auditorijas pausto interesi un augsto vērtējumu, Patentu valde, ciešā sadarbībā ar vadošajām institūcijām intelektuālā īpašuma jomā, arī turpmāk plāno attīstīt tiesnešu un tiesu sistēmas darbinieku apmācību iniciatīvu intelektuālā īpašuma jautājumos.

Saite uz semināra ierakstu latviešu valodā skatāma šeit: https://youtu.be/UrjWEdgsbVo

Saite uz semināra ierakstu oriģinālvalodā skatāma šeit: https://youtu.be/UwTsO9Li6s0

Lai saņemtu semināra lektoru prezentācijas, lūgums pieteikties, rakstot us: komunikacija@lrpv.gov.lv 

 

Informāciju sagatavoja:
Santa Darģe
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.darge@lrpv.gov.lv