Nozares ziņas
vēža pētījumi

Onkoloģiskās saslimšanas ir tās, kuru ārstēšanai zinātnieki mēģina atrast arvien jaunas un efektīvākas metodes un medikamentus, lai būtu iespēja izglābt miljoniem dzīvību. Eiropas Patentu iestāde (EPO) jaunākā pētījuma dati liecina, ka izgudrojumu skaits cīņā pret vēzi laika posmā no 2015. līdz 2021. gadam ir pieaudzis par 70%.

Ar aptuveni 19,3 miljoniem jaunu vēža gadījumu un gandrīz 10 miljoniem vēža izraisītu nāves gadījumu 2020. gadā, vēzis ir a galvenais globālais veselības apdraudējums. Eiropas vēža informācijas sistēmas prognozes nav iepriecinošas – sagaidāms, ka 31% vīriešu un 25% sieviešu Eiropas Savienībā (ES) vēzis tiks diagnosticēts pirms 75 gadu vecuma sasniegšanas. Tomēr, pateicoties izgudrojumiem onkoloģijā, ir iespējams glābt vairākus miljonus dzīvību.

EPO ziņojumā konstatēts, ka pēdējo 50 gadu laikā patentu dokumentos sabiedrībai ir atklāti vairāk nekā 140 000 izgudrojumu vēža apkarošanai. Izgudrojumu skaitu mēra pēc starptautisko patentu ģimeņu (IPF) skaita, un pasaulē līdere šajā ziņā ir Amerikas Savienotās Valstis (ASV), kas veido teju pusi no visiem IPF laika periodā no 2002. līdz 2021. gadam. Otrajā vietā ar 18% īpatsvaru ir ES, bet trešajā – Japāna (9%).

Eiropā savas pozīcijas kā vadošā izcelsmes valsts ar vēzi saistīto inovāciju jomā pēdējās divas desmitgades saglabā Vācija, tomēr Apvienotā Karaliste, Francija, Šveice un Nīderlande ir strauji pietuvojušās līderei. Lai gan lielākajiem patentu pieteicējiem ir dažāda ģeogrāfiskā izcelsme, patentēšanas darbības vēža ārstēšanā lielākoties ir lokalizētas ASV. Savukārt top 10 globālo korporatīvo patentu pieteicēju sarakstā laika posmā no 2015. līdz 2021. gadam ir iekļauti seši Eiropas un četri ASV uzņēmumi.

Tāpat arvien nozīmīgāka loma ir universitātēm un valsts pētniecības organizācijām – laika periodā no 2002. līdz 2021. gadam tās veidoja gandrīz katru trešo IPF šajās tehnoloģijās globālā līmenī.

EPO pētījumu papildina bezmaksas tiešsaistes platforma “Technologies combatting cancer”, kas atvieglo pētnieku un investoru piekļuvi tehniskajai informācijai, kas ietverta attiecīgajos patentu dokumentos no jebkuras vietas pasaulē. Platformā ir iekļauti ne tikai 140 000 izgudrojumu, uz kuriem tika balstīts pētījums, bet arī daudzi citi. Pārbaudītāji un datu analītiķi no EPO un desmit valstu patentu birojiem ir ieguldījuši savas ekspertu zināšanas, lai sagatavotu vairāk nekā 130 datu kopas četrās plašās tēmās: profilakse un agrīna atklāšana, diagnoze, terapijas, labklājība un pēcaprūpe. Līdz ar to zinātniekiem, kuri strādā šajās jomās, ir vieglāk izpētīt EPO tehnisko dokumentu krājumus, neprasot iepriekšēju pieredzi patentu meklēšanā

Vienlaikus, lai palīdzētu izstrādāt un komercializēt jaunas tehnoloģijas cīņā pret vēzi, EPO atjaunina savu bezmaksas rīku “Deep Tech Finder”, kas kartē gandrīz 8000 jaunuzņēmumu no visas Eiropas ar patentu pieteikumiem. Šajā rīkā ir iekļauti filtri 17 dažādām ar vēzi saistītām tehnoloģijām, kas attiecas uz 1 340 investīcijām gataviem jaunizveidotiem uzņēmumiem šajā jomā. Tas palīdz investoriem un potenciālajiem partneriem atrast Eiropas jaunuzņēmumus ar vērtīgām jaunām vēža tehnoloģijām dziļo tehnoloģiju nozarē.

Ar visu pētījumu var iepazīties EPO tīmekļvietnē.

Informāciju sagatavoja:

Ella Pētermane

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Petermane [at] lrpv.gov.lv