Ziņas no iestādes

Pasaules intelektuālā īpašuma dienā aprīļa nogalē Rīgā norisinājās starptautisks seminārs  ‘’Sabiedrības veselība un intelektuālais īpašums - aktualitātes, vajadzības un to risinājums’’. Seminārs  adresēts Eiropas pētniekiem, uzņēmējiem, lielu ārstniecības centru pārstāvjiem un veselības aprūpes tehnoloģiju izstrādātājiem, patentpilnvarniekiem un valstu veselības politikas veidotājiem. 

Autoritatīvu Eiropas ekspertu ziņojumos un diskusijā vērtēja aktualitātes veselības aprūpē to sazobē ar ES intelektuālā īpašuma aizsardzības politiku. Tā Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas ( WIPO) globālo jautājumu daļas vecākais eksperts Hans Georgs Bartels savā uzrunā analizēja intelektuālā īpašuma un sabiedrības veselības mijiedarbību. Savukārt Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra vadošais ekonomists Natans Vaismans, balstoties uz šogad veikta apjomīga pētījuma datiem, norādīja uz satraucošām tendencēm viltojumu izplatībā farmācijā pasaulē.  Zāļu viltošana noziedzīgiem grupējumiem ir vilinošs rūpals, jo ir gandrīz tikpat ienesīgs, kā narkotiku izgatavošana, bet sodi par šāda veida nelegālo darbību, ir salīdzinoši maigi. Pārliecinošs līderis farmācijas viltojumu ražošanā ir Ķīna, bet noziedzīgi izstrādāto un izplatīto zāļu saraksta augšgalā ir  antibiotikas un seksuālo potenci stiprinoši preparāti.

Par papildus aizsardzības sertifikātiem veselības aprūpē runāja Nīderlandes Patentu iestādes eksperts Martins de Lange un Latvijas Patentu valdes vadošā eksperte Eiropas patentu jautājumos Māra Rozenblate.

Diskusijā par inovatīviem uzņēmumiem veselības nozarē savā pieredzē dalījās medicīnas līdzekļu, iekārtu un viedo atbalsta platformu izstrādātāji. SIA “Silvanols” valdes priekšsēdētāja Liene Puriņa norādīja uz to, cik svarīgi ir farmācijas uzņēmumam, kas strādā arī ārvalstu tirgos, laicīgi gādāt par savas preču zīmes reģistrāciju. Polijas ārste Katažina Borucka izveidojusi uzņēmumu, kas piedāvā inovatīvas metodes pēcdzemdību traumu ārstēšanai. Viņa akcentēja to, cik svarīgi jaunam uzņēmumam ir aizsargāt savas novitātes, jo tas dod ekonomisku pamatu straujākai izaugsmei.  Aleksanders Tsoukalis no Grieķijas dalījās savā ilggadējā medicīnas iekārtu izstrādātāja pieredzē. Šajā segmentā Eiropas tirgū ir nopietna konkurence, jo darbojas daudz līdzvērtīgu uzņēmumu. Lai kļūtu pamanāms piesātinātā tirgū, svarīgi ir attīstīt savu preču zīmi. “Tas maina uzņēmuma DNS, sniedzot ievērojamas priekšrocības šajā biznesā,” tēlaini situāciju raksturoja Tsoukalis. Latvijas uzņēmējs SIA “Vigo Health” dibinātājs Kristaps Krafte iepazīstināja ar viedā asistenta platformu, kas palīdz pēc pēcinfarkta pacientu rehabilitācijā. “Vigo Healt” paplašina savu darbību ārpus Latvijas, tāpēc ir svarīgi aizsargāt savas inovācijas. 

Semināru organizēja Patentu valde sadarbībā ar Pasaules Intelektuālā īpašuma organizāciju (WIPO), Eiropas Patentu iestādi (EPO) un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju (EUIPO).  

Ierakstu angļu valodā var aplūkot šeit.

Ierakstu latviešu valodā var redzēt šeit.

Andris Vanadziņš

Projektu vadītājs
Andris.Vanadzins [at] lrpv.gov.lv