Ziņas no iestādes Vienotā prakse
attels

Eiropas Savienības dalībvalstu kopīgs paziņojums par vienoto praksi attiecībā uz trīsdimensiju zīmēm (telpiskām zīmēm).

Š.g. 1. aprīlī Eiropas Savienības dalībvalstu intelektuālā īpašuma biroji publicējuši kopīgo paziņojumu "Trīsdimensiju preču zīmju atšķirtspēja (formas zīmes), kas satur mutiskus un/vai figurālus elementus, ja forma pati par sevi nav atšķirtspēja", kurā tiek izklāstīti kritēriju kopumi, lai sniegtu skaidrus un visaptverošus norādījumus par to, kā novērtēt trīsdimensiju preču zīmes un tādējādi palielināt pārredzamību, juridisko noteiktību un prognozējamību.   

Eiropas preču zīmju un dizainparaugu tīklā esošie intelektuālā īpašuma biroji turpina sadarboties konverģences programmas kontekstā. Tagad tie ir vienojušies par trešo vienoto praksi attiecībā uz trīsdimensiju zīmēm un devīto (CP9) vispārējo praksi, kura ietver tādu telpisko zīmju vispārējās atšķirtspējas novērtējums, ko veido pašu preču, iepakojuma vai tvertnes forma bez atšķirtspējas un citi elementi, kuri ietverti telpiskā zīmē, kā arī cik tālu tas attiecas uz absolūtiem atteikuma pamatojumiem.

Projekta darba grupa, ko veidoja dalībvalstu intelektuālā īpašuma biroju, EUIPO un lietotāju apvienību AIPPI, APRAM un INTA pārstāvji, cieši sadarbojās, lai vienotos un izstrādātu principu kopumu, kas balstītos uz iedibināto judikatūru un labāko praksi. Šīs sadarbības rezultāts ir vienotu principu kopums attiecībā tādu telpisko zīmju atšķirtspēju, kur pašam objektam nav atšķirtspējas, bet zīmē ir ietverti citi elementi. Minētie principi ir izklāstīti publicētajā dokumentā.

Šī kopējā prakse ir izstrādāta, pateicoties dalībvalstu intelektuālā īpašuma biroju ieguldījumam, un tās principi tiks piemēroti vispārīgi un aptvers lielāko daļu gadījumu. Tomēr atšķirtspēja ir jāvērtē katrā gadījumā atsevišķi, izmantojot kā vadlīnijas kopējos principus, lai nodrošinātu to, ka dažādi biroji nonāk pie līdzīga un iepriekš paredzama iznākuma, vērtējot citus elementus saturošu telpisko zīmju atšķirtspēju gadījumos, kad pašam objektam nav atšķirtspējas. Turklāt nav izslēgts, ka zīmi var noraidīt ne tikai nepietiekamas atšķirtspējas dēļ.

Šīs vienotās prakses ietvaros, kas paredzēta dalībvalstu intelektuālā īpašuma birojiem, lietotāju apvienībām, pieteikuma iesniedzējiem un pārstāvjiem ir sagatavota un pieejama rokasgrāmata par šo kopējo praksi, un tās mērķis ir noteikt minimālo robežvērtību dažādus elementus saturošu telpisko zīmju atšķirtspējai gadījumos, kad pašam objektam nav atšķirtspējas.

Izstrādātajā dokumentā tiek aplūkoti šādi jautājumi: absolūtie atteikuma pamatojumi tādu telpisko zīmju atšķirtspējas izvērtējumā, kuras veido pašu preču, to iepakojuma vai tvertnes forma, bez atšķirtspējas un citi elementi, kuri ietverti telpiskā zīmē.

Šīs prakses izpratnē piemēros iekļautās formas tiek uzskatītas par tādām, kam trūkst atšķirtspējas.

Vienotā praksē tiek aplūkoti šādi papildelementi:

  • vārdiski un/vai grafiski elementi;
  • viena krāsa un krāsu kombinācijas;
  • dažādu elementu kombinācijas.

Šī vienotā prakse stājas spēkā 2020. gada 1. aprīlī.

Vairāk informācijas šeit >>>

 

Informāciju sagatavoja:

Lelde Saulīte - Rozīte
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Projektu vadītāja - konsultante
Tālr.: +371 67220113
E-pasts: lelde.saulite-rozite@lrpv.gov.lv