Jaunumi
EU un UK izmantotas kontaktdakšas

2020. gada 31. janvāra pusnaktī pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 1. februārī plkst. 01.00 pēc Latvijas laika) Apvienotā Karaliste (AK) izstājās no Eiropas Savienības (ES). Šo procesu sauc par Breksitu (Brexit). 

Šobrīd  AK attiecības ar ES regulē Līgums par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības un Eiropas Atomenerģijas kopienas (Izstāšanās līgums). Izstāšanās līgumā ir paredzēts pārejas periods, kas beigsies 2020. gada 31. decembrī. Līdz minētajam datumam AK un tās teritorijā pilnībā ir piemērojamas ES tiesības. Izstāšanās līgums atrunā piemērojamo regulējumu jau uzsāktām procedūrām un uzņemtām saistībām, kas izriet no AK kā bijušas ES dalībvalsts statusa

Pārejas periodā notiek sarunas par ES un AK turpmākajām attiecībām (Nākotnes attiecību līgumu) sākot no 2021. gada 1. janvāra. Sarunas par Nākotnes attiecību līgumu balstās uz Politisko deklarāciju par ES un AK nākotnes attiecību ietvaru. Deklarācija aptver kopīgos ES un AK nākotnes mērķus tirdzniecības, ekonomiskās sadarbības un drošības jautājumos.  

Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES - ietekme uz rūpniecisko īpašumu 

Eiropas Savienības preču zīmes 

Apvienotās Karalistes Intelektuālā īpašuma birojs (UKIPO) informē, ka katrai līdz 2020. gada 31. decembrim reģistrētajai ES preču zīmei tiks piešķirta atbilstoša Apvienotās Karalistes preču zīmes reģistrācija, tas notiks bez maksas un bez ES preču zīmes īpašnieka iesaistes.  

  • Ap 31. decembri UKIPO tīmekļa vietnē tiks publicēts oficiāls paziņojums, kurā informēs, ka ES preču zīmes īpašniekiem tagad pieder arī atbilstoša AK preču zīmes reģistrācija. Paziņojums tiks publicēts visās ES dalībvalstu valodās. 

  • Reģistrētās ES preču zīmes AK tiks automātiski pārveidotas par nacionālajām preču zīmēm saglabājot datus, kas tika ietverti ES preču zīmes reģistrācijā (piem., oriģinālo pieteikuma datumu). 

  • Katra AK preču zīmes reģistrācija tiks numurēta atbilstoši tam, kāds tai ir piešķirts numurs Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojā, tam priekšā pievienojot “009”. (piem., 017867542 -> UK00917867542) 

  • UKIPO preču zīmju īpašniekiem individuāli nepaziņos ne informāciju par jaunizveidotajām preču zīmēm, ne arī sūtīs preču zīmju reģistrācijas apliecības. Preču zīmju īpašnieki varēs atrast informāciju par savām jaunajām preču zīmēm UKIPO datubāzē un paši izdrukāt nepieciešamo informāciju, ja tas būs nepieciešams. 

Kopienas dizainparaugi 

Ļoti līdzīga procedūra tiks piemērota arī Kopienas dizainparaugiem 

  • 2021. gada 1. janvārī UKIPO bez papildu maksas izveidos pārreģistrētu dizainparaugu katram reģistrētajam Kopienas dizainparaugam (RCD), saglabājot attiecīgos RCD datus (piem., iesniegšanas datumu).  

  • UKIPO dizainparaugu īpašniekiem individuāli nepaziņos ne informāciju par pārreģistrētajiem AK dizainparaugiem, ne arī sūtīs dizainparaugu reģistrācijas apliecības. Dizainparaugu īpašnieki varēs atrast informāciju par saviem AK reģistrētajiem dizainparaugiem Apvienotās Karalistes dizainparaugu reģistrā.  

Starptautiskie dizainparaugi  

Hāgas sistēmas starptautiskās dizainparaugu reģistrācijas, kas ir attiecinātas uz ES, arī turpmāk nodrošinās aizsardzību AK saskaņā ar Izstāšanās nolīguma noteikumiem.

Ja ir iesniegts pieteikums par starptautisku dizainparaugu, kurš attiecināts uz ES, bet kurš vēl nav aizsargāts vai kura publicēšana ir atlikta, īpašniekam būs iespēja deviņu mēnešu laikā pieteikties, uz tām pašām tiesībām kādas tiek piemērotas AK dizainparaugam. Par šo pieteikumu būs jāmaksā AK noteiktā pieteikuma maksa un uz pieteikumu attieksies Apvienotās Karalistes prasības par izskatīšanu. 

Vairāk informācijas (angļu valodā) par rūpniecisko īpašumu AK pēc pārejas perioda meklē - https://www.gov.uk/government/news/intellectual-property-after-1-january...

Par pārejas periodu un tā beigām, Eiropas Komisijas sagatavots  paziņojums : “ES Preču zīmes un Kopienas dizainparaugi”