Eiropas Patentu iestāde (EPO) ir nosaukusi Jauno izgudrotāju balvas šī gada pretendentus - tie ir jaunie zinātnieki, kas pārstāv dažādas jomas un var lepoties ar unikāliem izgudrojumiem, kas atvieglo cilvēku ikdienu, palīdz rūpēties par veselību, kā arī uzlabot vides stāvokli. Starp pretendentiem ir arī trīs Lietuvas jaunie zinātnieki.
Uz balvu pretendē kopumā 17 jaunie zinātnieki, kuri darbojas gan individuāli, gan arī grupā. Katrs no apbalvojumam virzītajiem sasniegumiem ir cieši saistīts ar kādu no ANO 17 ilgtspējīgas attīstības mērķiem, piedāvājot risināt kādu aktuālu problēmu pasaulē, kas saistīta ar ilgtspējas veicināšanu.
Lietuvas jaunie zinātnieki Laurynas Karpus, Vykintas Jauniškis un Irmantas Rokaitis pārstāv biotehnoloģiju nozari un ir izstrādājuši ar mākslīgo intelektu darbināmu platformu, kas ļauj enzīmus izveidot no pašiem pamatiem. Šī metode sniedz iespēju paātrināt biotehnoloģiju attīstību, veidojot enzīmus, kas pielāgoti konkrētām industriālām vajadzībām.
Vairāk informācijas un balsojums par lietuviešu zinātniekiem: EPO tīmekļvietnē
Filipīnu pārstāvis Mark Kennedy Bantugon ir radījis Pili Seal – lidaparātu hermētiķi un līmi, kas iegūta no pili koka sveķu lauksaimniecības atkritumiem. Šis risinājums ne vien samazina atkarību no tradicionālajiem degvielas tvertnēm paredzētajiem hermētiķiem, bet arī nodrošina papildu ienākumus vietējiem zemniekiem.
Vairāk informācijas šeit
Alisha Fredriksson un Roujia Wen, pārstāvot Ķīnu, Kanādu un Zviedriju, ir izstrādājušas novatorisku oglekļa uztveršanas risinājumu. Viņu modulārā sistēma ir viegli uzstādāma uz kravas kuģiem, ļaujot samazināt emisijas, neinvestējot dārgos kuģu pārbūves darbos.
Vairāk informācijas šeit
Spānijas jaunie izgudrotāji Pilar Granado, Pablo Sosa Domínguez un Luis Chimeno ir radījuši bioloģiski noārdāmus viedos marķējumus, kas reāllaikā uzrauga pārtikas svaigumu. Tie nosaka baktēriju klātbūtni un tādējādi palīdz novērst saindēšanos ar pārtiku un samazināt pārtikas izšķērdēšanu. Marķējumi izmantojami arī augļiem, lai noteiktu to gatavības pakāpi un novērstu to lieku spaidīšanu.
Vairāk informācijas šeit
Austrālijas industriālā dizainere Franziska Kerber ir izstrādājusi PAPE – alternatīvu plastmasas un stikla šķiedras sastāvdaļām. Šīs ierīces veidotas no saspiestas papīra masas un izšķīst ūdenī, dodot iespēju otrreizējai izmantošanai atgūt vērtīgus materiālus, piemēram, zeltu, sudrabu un Papīrs tiek iegūts no neatkārtoti pārstrādātiem papīra atkritumiem, nodrošinot nemainīgu kvalitāti.
Vairāk informācijas šeit
ASV jaunās zinātnieces Neeka Mashouf un Leila Mashouf ir izstrādājušas risinājumu, kas rūpnieciskos CO2 izmešus pārvērš bioloģiski noārdāmā celulozē. Šī celuloze tiek pārstrādāta šķiedrās un dzijās, kas piemērotas tekstilizstrādājumu ražošanai, vienlaikus samazinot ražošanas nospiedumu uz vidi.
Vairāk informācijas šeit
Ugandas pētnieki Sandra Namboozo un Samuel Muyita izveidojuši videi draudzīgus iepakojumus, kas pagarina augļu glabāšanas laiku. Tie izdala dabīgas vielas no krustnagliņām, citronzāles, eikalipta un ziemcietēmkas palēnina etilēna ražošanu un kavē nogatavošanos, aizsargājot pret pelējumu un baktērijām.
Vairāk informācijas šeit
Kolumbijas uzņēmēja Mariana Pérez ir izstrādājusi ierīci, kas imitē elpošanas sistēmu, lai uztvertu un attīrītu gaisu no piesārņojuma. Iegūtās gāzes tiek pārstrādātas bioloģiski noārdāmos polimēros, kurus var izmantot videi draudzīgu produktu ražošanā.
Vairāk informācijas šeit
Franču-amerikāņu zinātniece Marie Perrin ir izstrādājusi jaunu metodi, kā no nolietotām dienasgaismas lampām iegūt europiju – vērtīgu retzemju elementu. Šī metode ir ātrāka un videi draudzīgāka nekā tradicionālās, sekmējot aprites ekonomiku Eiropā, kur retzemju pārstrāde šobrīd nepārsniedz 1%.
Vairāk informācijas šeit
Slovēnijas zinātniece Teja Potočnik izstrādājusi programmatūras platformu, kas automatizē nanomateriālu integrēšanu pusvadītājos. Izmantojot datorredzi un mākslīgo intelektu, viņas tehnoloģija veicina ātrāku un energoefektīvāku ierīču izstrādi. Platformas kodols ir LithoTag – marķējuma sistēma, kas nodrošina precīzu nanomateriālu novietošanu.
Vairāk informācijas šeit
Uzvarētāju paziņošana un apbalvošanas ceremonija notiks 18. jūnijā, Reikjavīkā.
Informācija par apbalvojumu pieejama EPO tīmekļvietnē.
Jauno izgudrotāju balvu pasniedz izgudrotājiem, kas ir jaunāki par 30 gadiem, un šo personu izgudrojums palīdz sasniegt Apvienoto Nāciju Organizācijas ilgtspējīgas attīstības mērķus ar risinājumiem no jebkuras jomas. Apbalvojumu saņems trīs labākie jaunie izgudrotāji, un viņiem tiks pasniegta naudas balva – 20 000 eiro, 10 000 eiro un 5000 eiro apmērā.
Informāciju sagatavoja: