Nozares ziņas
baneris pētījumam

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) ir publicējuši jaunāko pētījumu, kurā analizēta viltotu produktu, kas apdraud veselību, drošību un vidi, tirdzniecības apjoms un tendences.  

Ķīna un Honkonga (Ķīna) ir lielākās identificētās bīstamo viltojumu eksportētājvalstis, kas atbildīgas par vairāk nekā trīs ceturtdaļām konfiscēto preču. Pasta sūtījumi, ko veicina  e-komercijas augošā popularitāte, ir visbiežāk sastopamā bīstamo viltojumu nosūtīšanas metode, ievērojami sarežģot pakas satura atklāšanu. Savukārt, Eiropas Savienība (ES) un Amerikas Savienotās Valstis (ASV) ir lielākās galamērķa ekonomikas sīkpaku sūtījumiem ar bīstamām precēm, tomēr pēc konfiscēto preču vērtības nepārprotami dominē jūras kravas un to pārvadājumi.  

Bīstamo viltojumu galvenās galamērķa ekonomikas no 2017. līdz 2019. gadam

Pētījuma dati

Augstāk minētajā grafikā redzams, ka 37% no bīstamo kravu konfiskācijas gadījumiem pasaulē bija paredzēti nogādāt ASV. Galvenais neoriģinālo preču plūsmas galamērķis Eiropas Savienībā bija Vācija, kur nonāca 47% bīstamu pakaļdarinājumu, sekojot Beļģijai, Dānijai, Itālijai, Spānijai un Austrijai. Latvija šajā sarakstā ierindojas pirmspēdējā vietā ar mazāk nekā 5% 

Mērķtiecīgāka un uzmanīgāka pieeja tiek vērsta pārtikas produktiem, zālēm, kosmētikas līdzekļiem un citām preču kategorijām, par kurām visbiežāk ir izdoti brīdinājumi par to drošību un kuras izņemtas no apgrozības. Pētījuma dati atklāj, ka visbiežāk tirgotās bīstamo viltojumu kategorijas ir parfimērijas un kosmētikas līdzekļi, apģērbi, rotaļlietas, automašīnu rezerves daļas un zāles. Šo preču lielākajai daļa izcelsme bija Ķīna (55% no globālajām muitas konfiskācijām) un Honkonga (Ķīna) (19%). Ar pasta sūtījumiem tika nosūtīti 60% konfiscēto bīstamo preču, savukārt konfiscēto preču vērtības ziņā dominējošais transporta veids bija jūras transports. 

Tiešsaistes tirdzniecībā tika novērota 60% no tām globāli konfiscētajām bīstamajām precēm, kuru galamērķis bija ES. Tomēr konfiscētās vērtības izteiksmē tā bija tikai neliela daļa. Bīstamās viltotās preces, ko pasūta tiešsaistē, visbiežāk bija kosmētikas preces, kurām sekoja apģērbi, rotaļlietas un automašīnu rezerves daļas. Lielākā šo preču daļa (75%) tika nosūtīta no Ķīnas. 

Covid-19 pandēmija ir ietekmējusi bīstamo viltotu preču tirdzniecību, jo īpaši viltotas zāles un citas augsta riska preces, kur ir pārtrauktas piegādes ķēdes un pieprasījuma nobīdes ir radījušas jaunu potenciālu noziedzīgai darbībai. Lai izprastu un apkarotu risku, ko rada tirdzniecība ar bīstamām, viltotām un pirātiskām precēm, tiesībaizsardzības iestādēm ir vajadzīga atjaunināta informācija par apjomu, apmēru un tendencēm. Šis pētījums ir daļa no nepārtrauktiem uzraudzības centieniem, lai atbalstītu politikas nostādņu izstrādi un īstenošanu. 

Plašāka informācija un dati pieejami šeit.   

Kopsavilkums latviešu valodā pieejams šeit

Informāciju par citām Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra publikācijām Jūs varat atrast EUIPO tīmekļa vietnē

 

Informāciju sagatavoja: 

Viktorija Kasara

Projekta koordinatore
Viktorija.Kasara [at] lrpv.gov.lv