Nozares ziņas
Patentu valde atgādina: preču zīmju viltošana un to izplatīšana ir sodāmas darbības! Pirmajā pusgadā uzsākti 9 kriminālprocesi un 9 administratīvie procesi par preču zīmju viltošanu

Patentu valde ik gadu pretviltošanas kampaņās aicina iedzīvotājus neiegādāties viltotas preces un mācīties atpazīt tās, tomēr šai Latvijā un visā pasaulē tik izplatītajai problēmai ir arī otra puse – preču viltotāji un izplatītāji, kuri ievieš arvien jaunus veidus, kā viltojumus padarīt vēl grūtāk atšķiramus no oriģināliem. Tāpēc Patentu valde atgādina: par preču zīmju viltošanu un viltotu preču izplatīšanu draud kriminālatbildība - to apliecina arī Valsts policijas apkopotā statistika par pirmo pusgadu.

Sadarbojoties ar preču zīmju īpašnieku tiesību pārstāvjiem, kā arī pretviltojuma organizācijas "REACT" pārstāvniecība Latvijā, Valsts policija, kas arīdzan ir Patentu valdes sadarbības partneris kampaņā “Esi oriģināls – izvēlies oriģinālu”, šā gada pirmajā pusgadā uzsākusi deviņus kriminālprocesus un deviņus administratīvā pārkāpuma procesus par preču zīmes, citas atšķirības zīmes, piemēram, ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, kolektīvās zīmes u.tml. vai dizainparauga nelikumīgu izmantošanu.

Virknē Eiropas valstu 2022. gadā tika īstenota vērienīga operācija “Viltotā zvaigzne”, kuras laikā konfiscētas viltotas preces 87 miljonu eiro vērtībā, kā arī sākti vairāki simti tiesvedību un arestētas 378 personas, kas saistītas ar viltojumu biznesu. Lai gan Latvija šajā operācijā netika iesaistīta, arī mūsu valstī ir vērā ņemami rezultāti viltojumu nozares apkarošanā.

Pagājušajā gadā kopumā Valsts policija uzsāka 12 kriminālprocesus atbilstoši Krimināllikuma 206.pantam par preču zīmes, citas atšķirības zīmes vai dizainparauga nelikumīgu izmantošanu un 17 administratīvā pārkāpuma procesus atbilstoši Preču zīmju 91.pantam.

Kā norāda Valsts policija, kas ir kampaņas “Esi oriģināls – izvēlies oriģinālu!” sadarbības partneris, viltojumu izplatības ierobežošanā cieši sadarbojas ar  preču zīmju īpašnieku tiesību pārstāvjiem, un kā veiksmīgāko piemēru var minēt sadarbību ar REACT pārstāvniecību Latvijā. REACT pārstāvniecība veic viltojumu tirgus izpēti un autentiskuma kontroli, un sastopoties ar nepārprotamiem viltotu preču izplatīšanas gadījumiem, REACT speciālisti informāciju nodod Valsts policijai, kas, izmantojot savas likumā noteiktās pilnvaras un darbības, nostiprina ziņas par tiesību pārkāpumu, izņem viltotās preces un pret pārkāpējiem vēršas, piemērojot Krimināllikumā vai Preču zīmju likumā noteiktās soda normas. Tāpat arī gadījumos kad Valsts policijas rīcībā nonāk ziņas par iespējamu viltojumu izplatīšanu, Valsts policija šo informāciju nodod REACT pārstāvniecībai, lūdzot sniegt preces autentiskuma atzinumu. Svarīgi norādīt, ka vienīgi preču zīmes īpašnieks vai tā pilnvarots pārstāvis var sniegt objektīvu preces autentiskuma atzinumu, proti, atzīt kādu preci par viltojumu, vai oriģinālu.

Savukārt Patentu valde kampaņas “Esi oriģināls – izvēlies oriģinālu!” ietvaros šī gada vasaras sākumā veica sociālo mediju platformu izpēti, kur konstatēja, ka  viltotas preces ar norādi, ka tās ir “kvalitatīvas kopijas” vai “analogi oriģinālajam ražojumam”, ir plaši pieejamas.

“Turpinot eksperimentu, sazinājāmies ar atsevišķiem viltoto preču izplatītājiem jeb pārdevējiem, kur tikai retais atzina, ka preces ir viltotas,  pārliecinoši apgalvojot, ka tie ir kvalitatīvi pakaļdarinājumi vai izskatās tāpat kā oriģināli, vienlaikus uzsverot, ka tos neesot aizliegts iegādāties. Diemžēl šie tirgoņi ir aizmirsuši, vai arī nezina, ka par viltotu preču izplatīšanu var iestāties kriminālatbildība,” saka Patentu valdes direktors Agris Batalauskis. “Turklāt neviens no viltojumu izplatītājiem nevar dot garantiju, vai šīs preces patiesībā ir drošas lietošanai, kā arī nerēķinās arī ar zaudējumiem, ko šādu preču ražošana un izplatīšana rada virknei nozaru un valsts ekonomikai kopumā,” turpina Patentu valdes direktors.

Krimināllikuma 206. panta paredz, ja noziedzīgo nodarījumu izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, sods var būt brīvības atņemšana līdz četriem gadiem, sabiedriskais darbs vai naudas sods. Savukārt, ja pārkāpums izdarīts lielā apjomā, tad soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību, uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trīs gadiem.

Tikmēr Preču zīmju likuma 91.pants paredz, ka par apzīmējuma izmantošanu saistībā ar precēm vai pakalpojumiem, kas ir identiski tādai pašai reģistrētai un spēkā esošai preču zīmei vai kuru tā būtiskajos elementos nevar atšķirt no šādas preču zīmes, piemēro naudas sodu fiziskām personām no 28 līdz 70 naudas soda vienībām (viena naudas soda vienība ir ekvivalenta 5 eiro) jeb no 140 līdz 350 eiro, bet juridiskām personām no 140 līdz 400 naudas soda vienībām jeb no 700 līdz 2000 eiro. Savukārt par marķējuma vai pavaddokumentācijas izgatavošanu, izplatīšanu, pārdošanu vai piedāvāšanu pārdošanai, fiziskai personai sods ir līdz 70 naudas soda vienībām jeb 350 eiro, bet juridiskai personai līdz 600 naudas soda vienībām jeb 3000 eiro.  

Kampaņu “Esi oriģināls – izvēlies oriģinālu!” organizē Patentu valde sadarbībā ar VID Muitas pārvaldi, Patērētāju tiesību aizsardzības centru un Valsts policiju. To finansiāli atbalsta Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs.

Plašāka informācija par viltojumu atpazīšanu, un kā rīkoties, ja ir iegādāts viltojums,  pieejama  tīmekļvietnē www.viltotarealitate.lv.

Informāciju sagatavoja:

Ella Pētermane

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Petermane [at] lrpv.gov.lv