Nozares ziņas
datora ekrāns kurā attēlota aizslēgta piekaramā atslēga

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) pētījums sniedz pārskatu par statiskajiem un dinamiskajiem bloķēšanas rīkojumiem, ar kuru palīdzību efektīvi apkarot pirātismu, kā arī intelektuālā īpašuma tiesību (IĪT) pārkāpumus tiešsaistē.  

Bloķēšanas rīkojumu saderību ar ES tiesību aktiem ir apstiprinājuši vairāki Eiropas Savienības Tiesas spriedumi, kas atbalsta arī dinamisko bloķēšanas rīkojumu pieejamību. Statiskie bloķēšanas pasākumi ir pieejami visās pētījumā iekļautajās dalībvalstīs, savukārt lielākajā daļā pētījumā iekļauto dalībvalstu dinamiskie bloķēšanas rīkojumi tiesību aktos nav skaidri noteikti.  

Bloķēšanas pasākumu īstenošana galvenokārt koncentrējas uz tehniskajiem risinājumiem. Visizplatītākie tehniskie risinājumi, ko pētījumā iekļautajās dalībvalstīs piemēro ar bloķēšanas pasākumiem, ir interneta protokola (IP) adrešu un domēna vārdu sistēmu (DNS) bloķēšana.  

Galvenie secinājumi  

Pētījumā iezīmē – tikai dažās no dalībvalstīm ir pieejamas konkrētas procedūras statisko un dinamisko bloķēšanas rīkojumu atjaunošanai, labošanai un pagarināšanai.  Šajā kontekstā secināts, ka pētījumā iekļautajām dalībvalstīm nav pieejamas konkrētas procedūras, lai pārvērstu statisku bloķēšanas rīkojumu par dinamisku.  

Ziņojumā tiek izcelts, ka pētījumā iekļautajās dalībvalstīs ir pieejami tiesiskās aizsardzības līdzekļi, lai apstrīdētu bloķēšanas rīkojumus saskaņā ar tradicionālajiem civilprocesa noteikumiem. Statiskās un dinamiskās bloķēšanas juridisko vienošanos var uzskatīt par neformālas pārrobežu sadarbības veidu.  

Svarīgs papildu faktors, izvērtējot bloķēšanas pasākumu pieejamību, darbības jomu un proporcionalitāti, ir to efektivitāte attiecībā uz pārkāpuma samazināšanu. Bloķēšanas rīkojumu efektivitāti tieši nevērtē lielā daļa pētījumā iekļauto dalībvalstu. 

Statisko un dinamisko bloķēšanas rīkojumu pārskats ES un pētījumā iekļautajās dalībvalstīs atklāj sarežģītu pieeju tīklu ES dalībvalstīs. Pētījums sniedz svarīgu atklājumu kopumu, veicinot turpmākās politikas un prakses attīstību jomā. 

 

Plašāka informācija un dati pieejami šajā saitē.

 

Informāciju sagatavoja:

Māra Vilciņa

Projekta vadītāja
Mara.Vilcina [at] lrpv.gov.lv