Nozares ziņas
MENA

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) informē, ka sagatavots ziņojums par nelegālo tirdzniecību konfliktu skartajās valstīs Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas (MENA) reģionā, ko publicējusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) darba grupa nelegālās tirdzniecības apkarošanai. 

Šajā pētījumā aplūkotas nelegālās tirdzniecības plūsmas četrās konfliktu skartajās valstīs Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģionā: Irākā, Lībijā, Sīrijā un Jemenā. Pēdējai pievērsta lielāka uzmanība, jo šajā valstī izplatīta subsidētas degvielas kontrabanda uz Austrumāfriku, narkotiku pārvadāšana, kā arī cilvēku kontrabanda no Austrumāfrikas uz Persijas līča valstīm. Turklāt Jemenā plaukst nelegāla valsts seno kultūras vērtību tirdzniecība. Noziedznieki izlaupa arheoloģiskos pieminekļus un atradumus pārdod senlietu kolekcionāriem ārvalstīs.  

Apdraudēta ir arī Jemenas lielākā vērtība, bagātā un unikālā savvaļas daba. Piemēram, gleznainajā Sokotras salā reto sugu turpmāko eksistenci var iznīcināt nelikumīgi dzīvnieku kolekcionāru un tirgotāju sirojumi. 

Ko varam secināt? Minētajās valstīs konflikti ir izraisījuši nelegālās tirdzniecības apjomu, tostarp viltotu preču ražošanas pieaugumu. Piemēram, jaunāko muitas konfiskāciju datu kvantitatīvā analīze apstiprina - Jemena ir ārkārtīgi dinamisks centrs viltotu farmaceitisko izstrādājumu nelikumīgai tirdzniecībai. 

Jāņem vērā, ka šīs valstis ir nozīmīgi starptautiskās tirdzniecības tranzīta punkti, īpaši uz Eiropas Savienību. 

 

Plašāka informācija un dati par pētījumu pieejami šeit

Andris Vanadziņš

Projektu vadītājs-konsultants
Andris.Vanadzins [at] lrpv.gov.lv