Ilustratīvs digitāls datu tīkls violetos toņos
FacebookX / TwitterLinkedinThreads

Pasaules ekonomika arvien straujāk balstās uz nemateriālajiem aktīviem – pētniecību un attīstību (R&D), programmatūru, datiem, dizainu, zīmoliem, organizatoriskajām zināšanām un citiem intelektuālā īpašuma resursiem. Arī Latvijā pēdējo gadu laikā vērojams straujš kāpums nemateriālo aktīvu izmantošanā. 

Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) un Itālijas Luiss Biznesa skolas jaunākais ziņojums “World Intangible Investment Highlights 2026” liecina, ka 2025. gadā ieguldījumi šajos aktīvos pasaulē pārsnieguši 10 triljonus ASV dolāru, sasniedzot visu laiku augstāko līmeni.  

Ziņojumā secināts, ka kopš 2008. gada ieguldījumi nemateriālajos aktīvos pieauguši trīs reizes straujāk nekā ieguldījumi fiziskajā kapitālā, piemēram, ēkās, iekārtās un infrastruktūrā. Tas apliecina strukturālas pārmaiņas globālajā ekonomikā, kur arvien lielāku vērtību rada zināšanas, inovācijas, dati un intelektuālais īpašums.  

Pēc ieguldījumu apjoma līderpozīcijās atrodas ASV, Japāna un Vācija, savukārt visaugstākā nemateriālo ieguldījumu intensitāte attiecībā pret ekonomikas apjomu ir Zviedrijā, ASV un Francijā.  

Latvijā izaugsme pēdējos gados 

Lai gan Latvija joprojām ir starp Eiropas ekonomikām, kur fiziskā kapitāla ieguldījumi pārsniedz nemateriālos ieguldījumus, jaunākais WIPO ziņojums uzrāda vairākas pozitīvas tendences. 

2025. gadā nemateriālie ieguldījumi Latvijā sasniedza 10,1 % no IKP, kas ir būtisks pieaugums salīdzinājumā ar 1995. gadu. Tomēr fiziskā kapitāla ieguldījumi Latvijā joprojām veido ievērojami lielāku daļu – 21,5 % no IKP.  

Vienlaikus Latvija izceļas ar augstu izaugsmes tempu. Pēc jaunākajiem pieejamajiem datiem nemateriālie ieguldījumi gada laikā pieauguši par 4,4 %, kas ir straujāk nekā lielākajās Eiropas ekonomikās, tostarp Francijā, Vācijā un Itālijā.  

Latvija arīdzan minēta starp Eiropas valstīm, kurās pēdējos gados vērojama spēcīga inovāciju un zināšanu kapitāla attīstība līdzās Lietuvai, Igaunijai, Slovākijai, Slovēnijai un Rumānijai. 

“Latvijas rezultāti apliecina, ka valsts pakāpeniski virzās uz zināšanu ekonomiku, kur arvien lielāka nozīme ir pētniecībai, tehnoloģiju attīstībai un intelektuālā īpašuma aizsardzībai. Tas ir būtisks signāls Latvijas inovāciju ekosistēmai un svarīgs priekšnoteikums konkurētspējīgu produktu un pakalpojumu radīšanai, kā arī ilgtspējīgai ekonomikas izaugsmei,” uzsver Patentu valdes direktors Agris Batalauskis. 

Ziņojuma autori norāda, ka Latvija ir viena no Eiropas valstīm ar salīdzinoši strauju ieguldījumu pieaugumu pētniecībā un attīstībā. R&D ieguldījumu pieauguma temps Latvijā pārsniedzis pasaules vidējo rādītāju, ierindojot valsti starp aktīvākajām Austrumeiropas ekonomikām zinātnes un inovāciju attīstības jomā.  

WIPO eksperti uzsver, ka aptuveni 62 % no visiem nemateriālajiem ieguldījumiem joprojām netiek pilnībā atspoguļoti tradicionālajā valstu statistikā. Tas nozīmē, ka uzņēmumu ieguldījumi zīmolos, organizatoriskajās zināšanās, dizainā un cilvēkkapitālā bieži vien netiek pilnvērtīgi novērtēti, lai gan tie arvien vairāk nosaka uzņēmumu konkurētspēju un valstu ekonomisko izaugsmi.

Informāciju sagatavoja:

Ella Niedra

Sabiedrisko attiecību vadītāja
E-pasts: Ella.Niedra [at] lrpv.gov.lv

Saistītas tēmas

Aktualitātes:
Nozares ziņas