Laurēati 2023

Patentu valdes organizētajā konkursā “Radošais intelektuālis” 5. – 8. klašu grupā uzvarējusi komanda no Siguldas 1. pamatskolas, savukārt 9. – 12. klašu grupā no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, vienlaikus iegūstot arī Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) Skolēnu apbalvojumu.

Šogad konkursam tika saņemts rekordliels pieteikumu skaits - 52 komandas abās klašu grupās, kopējam dalībnieku skaitam sasniedzot 150. Noslēgumu ceremonija notika 24. novembrī, aviokompānijas “AirBaltic” mācību centrā, un to vadīja grupas “Citi zēni” līderis Jānis Pētersons. Pirms apbalvošanas konkursa laureātiem bija iespēja uzzināt par pilotu un gaisa kuģu apkalpes locekļu profesiju, kā arī pašiem apgūt darbības, kas tiek veiktas lidmašīnas avārijas nosēšanās laikā.

Konkursa uzvarētājus šogad sveica tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere. Sveicot uzvarētājus, ministre novēlēja jauniešiem atrast savu īpašo profesiju, nodarbošanos, kurā izpaust savu talantu un, iespējams, radīt ko unikālu, nākotnē nesot Latvijas vārdu plašajā pasaulē. “Mēs ļoti ceram nākotnē uz pasaules intelektuālā īpašuma kartes ieraudzīt jūsu vārdu,” laureātiem novēlēja I. Lībiņa-Egnere.

Vecuma grupā no 9. līdz 12. klasei 1. vietu un arī Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) Skolēnu apbalvojumu ieguva Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas 11. klases komanda “Sargā sevi, palīdzi to darīt citiem!”, ko pārstāvēja Selīna Marta Sarkisjane un Laura Patrīcija Antāne ar skolotāju Intu Jorniņu. 2. vietā ierindojās Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 11. klases komanda “Komanda bez nosaukuma” ar skolēniem Jēkabu Kulbergu, Eviju Reininieci un Lauru Šnuku, kā arī skolotāju Guntru Gaidlazdi, savukārt godpilno 3. vietu ieguva Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 11. klases komanda “Intelektuālais ceļš spoku mājā”, ko izveidoja Amēlija Seņkāne, Adriana Auziņa un Roberts Šķirus, kā arī skolotāja Ilze Skudra.

Vecuma grupā no 5. līdz 8. klasei 1. vietu ieguva Siguldas 1. pamatskolas 5. klases komanda “Mans intelekts ir mans īpašums”, ko pārstāvēja skolnieces Elza Actiņa, Leila Šteinberga un Adele Kurpniece kopā ar skolotāju Lolitu Šteinbergu. 2. vietā ierindojās komanda “Ķīmiskie uzņēmēji” no Ventpils 2. pamatskolas 8. klases, ko pārstāvēja Amina Baysarova, Romans Miļuhins, Timofejs Rupato un skolotāja Viktorija Kapura, savukārt 3.vietu ieguva “VPP censoņi” no Ventspils Pārventas pamatskolas 8. klases, ko pārstāvēja Braiens Kalniņš un Emīls Markus Krilovs ar skolotāju Zani Piusu.

Simpātiju balva tika piešķirta komandai “Laimonis un Edžus”, ko pārstāvēja Adrians Hofmanis, Madara Gūtmane un Laura Kudinova, kā arī skolotāja Ilze Skudra no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 11. klases, savukārt veicināšanas balvu ieguva komanda “Patentija” no Liepājas Valsts tehnikuma 3. un 4. kursa, kurā bija Rēzija Egmane, Aija Sudraba, Keita Rogača un skolotāja Linda Kravcova.

Patentu valdes direktors Agris Batalauskis: “Gadu no gada redzam, cik ļoti radoši, unikāli un atraktīvi ir skolēnu veidotie uzdevumi saviem vienaudžiem. Tādējādi jauniešiem ir ne tikai interesanti pavadīt laiku, bet darīt to lietderīgi, apgūstot par intelektuālā īpašuma aizsardzību. Skolēnu lielā aktivitāte un rekordlielais pieteikumu skaits liecina par to, ka ir nopietni jāapsver ideja par intelektuālā īpašuma aizsardzības jautājumu integrēšanu mācību programmās.”

Konkursa mērķis ir attīstīt radošumu un sekmēt skolēnu izpratni par intelektuālā īpašuma, jo īpaši rūpnieciskā īpašuma nozīmi un tā pielietojumu uzņēmējdarbībā, kā arī rosināt skolēnu zinātkāri un interesi par pētniecību, radošumu, uzņēmējdarbību un inovāciju. Lai piedalītos konkursā, skolēniem bija jāizveido divi radoši uzdevumi par intelektuālā īpašuma tematiku. Žūrijā darbojās: Baiba Kravale no Latvijas Profesionālo patentpilvarnieku asociācijas, Jevgeņija Gainutdinova no Starptautiskās intelektuālā īpašuma aizsardzības asociācijas Latvijas Nacionālās grupas, Inga Bolmane no biedrības “Junior Achievement Latvia”, Sandra Falka no Valsts izglītības satura centra, kā arī Dace Liberte un Inguna Gruntiņa no Patentu valdes.

“Vienalga, kāda būs jūsu nākotnes profesija, zināšanas par intelektuālo īpašumu noderēs vienmēr – gan jums pašiem, gan arī, lai izstāstītu citiem,” sveicot uzvarētājus pauda Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomes priekšsēdētāja Dace Liberte. Savukārt biedrības Junior Achievement Latvia” pārstāve Inga Bolmane atgādināja, ka arī uzņēmējdarbībā ikvienam ir svarīgi aizsargāt savus izgudrojumus, kā arī nedrīkst izmantot bez atļaujas citu radīto intelektuālo īpašumu.

Konkursu organizē Patentu valde sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, biedrību “Latvijas Profesionālo patentpilnvarnieku asociācija”, Starptautiskās intelektuālā īpašuma aizsardzības asociācijas Latvijas Nacionālo grupu un biedrību “Junior Achievement Latvia”, kuru pārstāvji piedalījās žūrijas darbā un izvērtēja skolēnu iesniegtos darbus.

Informāciju sagatavoja:

Ella Pētermane

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Petermane [at] lrpv.gov.lv