Nozares ziņas
DEA žūrija

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) ikgadējā "DesignEuropa Awards" konkursa žūrijas komisijas darbā piedalīsies arī Patentu valdes direktors Agris Batalauskis. Starptautiskas 12 ekspertu komisijas uzdevums būs izraudzīties labākos konkursa darbus, kuru autori tiks sveikti apbalvošanas ceremonijā, kas šoruden notiks Rīgā.   

Žūrijas komisijā šogad darbosies:  

 1. Patentu valdes direktors Agris Batalauskis  
 2. Eiropas Patentu iestādes (EPO) prezidents Antonio Kampinošs  
 3. Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) Juridiskā dienesta vadītājs Hiroshi Okutomi  
 4. Cumulus asociācijas prezidents Lorenco Imbesi  
 5. Dizainere un Remigo.eu līdzdibinātāja Ajda Bertoka  
 6. BEDA - Eiropas Dizaina asociāciju biroja prezidente Kristina Melandere  
 7. Uzņēmuma Allen&Overy intelektuālā īpašuma globālais vadītājs Deivids Stouns   
 8. Design With Isabelle dibinātāja Izabelle Verilkaca  
 9. Rūpnieciskais dizaineris un DesignEuropa 2021 finālists Mihals Bonikovskis  
 10. Tahkokallio Design+ Ltd dibinātāja Pāivi Tahkokallio  
 11. Deepdesign līdzdibinātāja un DesignEuropa 2023 uzvarētāja Rafaella Mandžiaroti  
 12. CDVLAB dibinātāja un dizainere Šarlote von der Lankena  

“Esmu pagodināts būt starp izciliem nozares ekspertiem un piedalīties iesniegto darbu vērtēšanā, kā arī noteikt labākos. Aicinu arī Latvijas industriālās nozares dizainerus un uzņēmējus iesniegt savus darbus konkursam un tādējādi ne tikai pretendēt uz prestižo apbalvojumu, bet arī gūt starptautisku atpazīstamību no dalības konkursā vien!” pauž Patentu valdes direktors Agris Batalauskis.  

Darbu iesniegšana konkursam norisināsies vēl līdz 15. martam, un lai pieteiktos konkursā, obligāti ir jābūt reģistrētam Kopienas dizainparaugam (dizainparauga aizsardzība ar tiesisku spēku visā Eiropas Savienības teritorijā).  

Labāko darbu autoriem būs unikāla iespēja piedalīties konkursa apbalvošanas ceremonijā, kas šī gada rudenī norisināsies Rīgā, un tajā piedalīsies arī nozares eksperti no visas pasaules.  

Konkursu jau piekto reizi rīko Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO), savukārt šogad atbalstu noslēguma ceremonijas organizēšanā sniedz Patentu valde. Rīkojot konkursu Latvijā, tā mērķis ir izcelt dizaina nozares nozīmi konkrētajā reģionā, valstī, īpaši uzverot Latvijas dizaineru ieguldījumu un nozīmi intelektuālā īpašuma kā vērtības nostiprināšanā.  

Konkursa mērķis ir izcelt dizaina darbus industriālajā nozarē, apbalvojumu pasniedzot šādās nominācijās:  

 • Mazie un jaunuzņēmumi  
 • Nozare  
 • Nākamo paaudžu balva  
 • Balva par mūža ieguldījumu  

Kā jaunums 2024. gada konkursā ir Nākamo paaudžu balva, kas ir novērtējums jaunajiem dizaineriem vecumā līdz 29 gadiem.  

Plašāka informācija, kā reģistrēt un aizsargāt savu dizainparaugu, atrodama šeit: https://www.lrpv.gov.lv/lv/dizainparaugi, kā arī, jau reģistrētos Kopienas dizainparaugus aicinām aplūkot EUIPO  datubāzē

Pieteikšanās konkursam un plašāka informācija: ŠEIT  

Iepriekšējos gados apbalvojumu ir saņēmuši gan Pasaulē un Eiropā labi zināmi uzņēmumi un to dizaineri, gan arī mazāk zināmu dizaineru, tomēr ļoti vērtīgi darbi, kuru funkcija ir atvieglot cilvēkiem ikdienas procesus. Balvas industriālā dizaina jomā ir saņēmuši tādi lieli uzņēmumi kā “Philips”, “Siemens”, ”Thule”  un “SMEG”, kā arī augstu novērtējumu un godalgotas vietas ir saņēmis uzņēmums "Relio Labs s.r.l.", kas radījis profesionālai lietošanai paredzētu dienasgaismas lampu ekosistēmu. Balvu saņēmis arī dizainers Markus Pedersens, kurš radījis automātisku bagāžas nodošanas iekārtu lidostām, kas ļauj aviokompānijām mazināt rindas pie bagāžas nodošanas vietām.  

Informāciju sagatavoja

Ella Pētermane

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Petermane [at] lrpv.gov.lv