Ziņas no iestādes
Apsveicam baneris

Patentu valdes rīkotajā skolēnu konkursā “Radošais intelektuālis” paziņoti uzvarētāji, kā arī Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) Skolēnu trofejas ieguvēji – apvienotā Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas 11. klases un Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas 12. klases skolēnu komanda, startējot ar nosaukumu “Intelektuālās spēles”. Trofejas saņēmējus paziņoja Ministru prezidenta biedrs un tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Komanda Intelektuālās spēles

Šajā komandā darbojās trīs skolēni – Ritvars Vjakse, Rihards Feldmanis un Jānis Bečs, kuri skolotājas Zentas Jurančas vadībā izstrādāja tīmekļa vietni, apkopojot trīs interesantus un interaktīvus uzdevumus, kurus izpildot, uzreiz var uzzināt, vai atbildēts pareizi un kur konstatētas kļūdas. Šī komanda ieguva arī 1. vietu vecuma grupā no 10. līdz 12. klasei.

“Skolēnu izdoma mūs patiesi pārsteidza un iedvesmoja, jo īpaši laikā, kad mācības tiek organizētas gan tiešsaistē, gan attālināti, situācijai nepārtraukti mainoties,” saka Patentu valdes direktora pienākumu izpildītāja Baiba Graube, “jaunieši bija patiesi radoši un uzdevumus gatavoja ne tikai tā, lai tie būtu interesanti vienaudžiem, bet arī pieaugušajiem liktu aizdomāties, kura ir pareizā atbilde. Mani iepriecina, ka arvien vairāk redzam tehnoloģiju ienākšanu arī skolēnu ikdienā, ko pierāda Skolēnu trofejas ieguvusī komanda, kura spēja savus uzdevumus noformēt kā tīmekļa vietni, kas domājams varētu noderēt arī skolotājiem piemēram, izmantojot izstrādātos uzdevumus mācību procesā.”

Otrajā vietā ierindojās komanda “Radošais trio” no Rīgas 45. vidusskolas 11. klases, bet 3. vietā – komanda “Vērtīgi un radoši!” no Jēkabpils Agrobiznesa koledžas 3. kursa.

Komanda Sapņu pults

Vecuma grupā no 7. līdz 9. klasei 1. vietu ieguva komanda ar nosaukumu “Sapņu pults”, ko izstrādāja Rīgas Kultūru vidusskolas 7. klases un Rīgas Purvciema vidusskolas 7. klases skolēni – Elizabete Ose un Adelīna Beitika, ar skolotāju Edmundu Dariānu Kropu. Šis darbs ir ne tikai aizraujošs, bet arī māca par nepieciešamību aizsargāt savus izgudrojumus, mudinot uzdevumu veicējus radoši izpausties un radīt jaunas idejas. 2. vietu ieguva komanda “L.A.R.” no Rīgas 33. vidusskolas 8. klases. Trešo vietu žūrija nolēma šogad nepiešķirt.

Komanda Iepazīsti intelektuālo īpašumu

Savukārt jaunākajā vecuma grupā no 4. līdz 6. klasei par uzvarētājiem tika paziņota komanda “Iepazīsti intelektuālo īpašumu” no Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 6. klases, kur skolēni Elizabete Petenoka, Krists Sakniņš un Karlīne Kalniņa darbojās skolotājas Guntras Gaidlazdas uzraudzībā. Šī komanda izveidojusi dažādas krustvārdu mīklas un interesantu galda spēli, kas vienaudžiem māca par intelektuālā īpašuma nozīmi. 2. vietu saņēma komanda “Vai esi tik gudrs?” no Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas 6. klases, savukārt 3. vietā komanda ar nosaukumu “VIKAR” no Aizkraukles novada vidusskolas 5. klases.

Patentu valdes veicināšanas balvu saņēma komanda no Jaunjelgavas vidusskolas 11.klases “Domā, dari, uzvari!”, savukārt “Garmin” simpātiju balvu ieguva komanda “Uzdevumi jauniešiem” no Jaunjelgavas vidusskolas 10. klases.

Skolēnu konkursa “Radošais intelektuālis” tiešsaistes noslēguma pasākumu vadīja radio balss un dažādu televīzijas raidījumu dalībniece, šarmantā Sanda Dejus, savukārt ar iedvesmas stāstiem dalījās hokeja nūju rokturu uzmavu ražotājs “Rocketgrip” līdzdibnātājs Aksels Zingulis, kā arī grupas “Musiqq” dalībnieki Marats Ogļezņevs un Emīls Balceris.

Patentu valdes organizētajā skolēnu konkursā “Radošais intelektuālis” šogad piedalījās rekordliels komandu skaits – par balvām kopumā cīnījās 48 komandas trīs vecuma grupās. Skolēnu uzdevums bija veidot trīs radošus uzdevumus par intelektuālā īpašuma (patenti, preču zīmes, dizainparaugi u.c.) tematiku, kas būtu aktuāli darbu radītāju vienaudžiem, balstoties uz metodisko materiālu “Ceļojums rūpnieciskā īpašuma pasaulē”. Radošos uzdevumus skolēni varēja veidot, gan fotografējot, gan veidojot testus, spēles un krustvārdu mīklas, kā arī citādi radoši izpaužoties, lai rosinātu interesi par intelektuālā īpašuma nozīmību mūsdienās un uzņēmējdarbībā.

Atgādinām, ka 1. vietu ieguvēji katrs savā īpašumā saņēma viedpulksteņus “FORERUNNER 45 / 45S”, 2. vietu ieguvēji saņēma skrejriteņus “Razor A125 Kick Scooter Clear GS”, bet 3. vietu ieguvēji - austiņas “Aftershokz Open Move”. Visi skolotāji, kuri palīdzējuši komandām, saņēma dāvanu kartes no grāmatnīcas “Jānis Roze”. Konkursa norisi atbalsta Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs.

 

Plašāka informācija: 

Karīna Breimane

Projekta koordinatore
Karina.Breimane [at] lrpv.gov.lv