Ziņas no iestādes
ri

Trešdien, 30. novembrī, Rīgas motormuzejā Patentu valde svinīgi sveica konkursa ‘‘Radošais intelektuālis’’ laureātus un paziņoja Pasaules intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) Skolēnu medaļas ieguvējus. 

Patentu valde konkursu skolēniem sadarbībā ar partneriem organizē jau ceturto gadu. Tajā sveic skolēnus, kuru komandas pēc žūrijas vērtējuma spējušas veiksmīgāk izpildīt radošos uzdevumus. Šogad bija jāizstrādā divi radoši uzdevumi par intelektuālā īpašuma tematiku, kas būtu aktuāli darbu radītāju vienaudžiem. Kā, piemēram, izgudrojumi un patenti, preču zīmes, dizainparaugi, aizsardzība pret viltošanu un rūpnieciskā īpašuma nozīmīgums uzņēmējdarbībā.  

Šogad savus darbus konkursam iesniedza 51 komanda no 26 Latvijas skolām, kas ir jauns pieteikuma skaita rekords. Laureātus noteica trīs klašu grupās, sveikti arī Patentu valdes simpātiju balvu un veicināšanas balvu ieguvēji.  

Par WIPO Skolēnu medaļas ieguvējiem kļuva Aizkraukles novada vidusskolas 6. klase komanda ar nosaukumu "Ekskluzīvās partneres", kurā darbojās divas skolnieces - Krista Grigoroviča un Evelīna Laukazīle. Komanda skolotājas Kristīnes Baltas vadībā izstrādāja divas spēles - “Teiksim patentiņam jā vai nē” un “Izgudrojumi”, kas mudina radoši domāt un pārbaudīt savas zināšanas. 

“Mūs pārsteidza skolēnu radošums un īstenotās idejas. Salīdzinot ar citiem gadiem, šogad savus spēkus pierādīja jaunāko klašu grupa, kas ieguva galveno titulu, norādot, ka oriģinālas idejas un izgudrojumi ir pa spēkam pat mazākajiem. Visi jaunieši bija patiesi radoši un uzdevumus par tik sarežģītu tēmu kā intelektuālais īpašums padarīja aizraujošus un saprotamus saviem vienaudžiem,” pauž Patentu valdes direktors Agris Batalauskis. 

Šoreiz 4. – 6. klašu grupā pirmo vietu ieņēma divas komandas - “Ekskluzīvās partneres” no Aizkraukles novada vidusskolas un komanda ar nosaukumu "Trīs draugi var daudz" no Druvas vidusskolas. Otro vietu mazākajā klašu grupā ieguva "RI komanda", savukārt, trešā vietā ierindojās komanda ar nosaukumu “EXTRA mopsīši”, abas komandas pārstāvot Aizkraukles novada vidusskolu. 

Darbu vērtēšanai noteikti stingri kritēriji, tāpēc 7. – 9. klašu grupā žūrijas komisija nolēma piešķirt tikai veicināšanas balvu komandai “Dreamteam” no Ventspils 6. vidusskolas un Ugāles vidusskolas 9. klasēm.  

“Žūrija vērtēja darbus pēc četriem kritērijiem - atspoguļoto faktu precizitāte, idejas oriģinalitāte, mākslinieciskā kvalitāte un tehniskais izpildījums. Tā pievērsa uzmanību spējai iedziļināties tēmā un tam, cik interesanti piemēri ir iekļauti uzdevumos un vai tie ir pašu veidoti”, skaidro Batalauskis. 

Vidusskolas klašu grupā žūrija pirmo vietu nepiešķīra, taču otro vietu dalīja divas komandas - "Neierobežots radošums", pārstāvot Jēkabpils Agrobiznesa koledžas 4. kursu un "Intelektuālais sprādziens" no Babītes vidusskolas. Trešo vietu ieguva komanda no Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas 11. klases "Mācies, radi, motivē!". 

Patentu valdes simpātiju balvu saņēma komanda "Patents nav tik sarežģīts vārds, kā liekas, bet, lai to iegūtu – ir jāzina lietas!" no Rīgas Franču liceja 4. klases. 

Konkursa “Radošais intelektuālis” apbalvošanas ceremonijas pasākumu vadīja komiķis Mārtiņš Kozlovskis, savukārt viesus pārsteidza fizikas eksperimentu šovs “Zili brīnumi”. Pavisam kopā klātienē ieradās 30 skolēni un to skolotāji.  

Pirmās vietas ieguvēji saņēma dāvanā planšetdatorus, otrās vietas ieguvēji tika pie bezvada skaļruņiem un trešās vietas ieguvēji pie bezvadu austiņām. Kā arī visas skolotājas, kas palīdzēja skolēniem īstenot savas idejas, saņēma dāvanu karti grāmatnīcā.  

Patentu valde konkursu organizē sadarbībā ar partneriem Valsts izglītības un satura centru, biedrību "Junior Achievement Latvia", Latvijas Profesionālo patentpilnvarnieku asociāciju un Intelektuālā īpašuma aizsardzības starptautiskās asociācijas (AIPPI) Latvijas Nacionālo grupu. Konkursa norisi atbalsta Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs. 

Attēlu galerija no pasākuma apskatāma ŠEIT

Plašāka informācija:  

Karīna Breimane

Projekta koordinatore
Karina.Breimane [at] lrpv.gov.lv