Nozares ziņas
DeA 2024

Patentu valde aicina industriālās nozares dizainerus un uzņēmējus piedalīties konkursā "DesignEuropa Awards", iegūstot starptautisku atzinību un atpazīstamību. Pretendenti savu dizainu aicināti iesniegt līdz 15. martam, un tam obligāti ir jābūt reģistrētam kā Kopienas dizainparaugam (dizainparauga aizsardzība ar tiesisku spēku visā Eiropas Savienības teritorijā).

Labāko darbu autoriem būs unikāla iespēja piedalīties konkursa apbalvošanas ceremonijā, kas šī gada rudenī norisināsies Rīgā, un tajā piedalīsies arī nozares eksperti no visas pasaules.

Konkursu jau piekto reizi rīko Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO), savukārt šogad atbalstu noslēguma ceremonijas organizēšanā sniedz Patentu valde. Rīkojot konkursu Latvijā, tā mērķis ir izcelt dizaina nozares nozīmi konkrētajā reģionā, valstī, īpaši uzverot Latvijas dizaineru ieguldījumu un nozīmi intelektuālā īpašuma kā vērtības nostiprināšanā.

Konkursa mērķis ir izcelt dizaina darbus industriālajā nozarē, apbalvojumu pasniedzot šādās nominācijās:

  1. Mazie un jaunuzņēmumi
  2. Nozare
  3. Nākamo paaudžu balva
  4. Balva par mūža ieguldījumu

Kā jaunums 2024. gada konkursā ir Nākamo paaudžu balva, kas ir novērtējums jaunajiem dizaineriem vecumā līdz 29 gadiem.

Plašāka informācija, kā reģistrēt un aizsargāt savu dizainparaugu, atrodama šeit: https://www.lrpv.gov.lv/lv/dizainparaugi, kā arī, jau reģistrētos Kopienas dizainparaugus aicinām aplūkot EUIPO  datubāzē: https://euipo.europa.eu/eSearch/

Pieteikšanās konkursam un plašāka informācija: https://www.euipo.europa.eu/en/designs/designeuropa-awards

Iepriekšējos gados apbalvojumu ir saņēmuši gan Pasaulē un Eiropā labi zināmi uzņēmumi un to dizaineri, gan arī mazāk zināmu dizaineru, tomēr ļoti vērtīgi darbi, kuru funkcija ir atvieglot cilvēkiem ikdienas procesus. Balvas industriālā dizaina jomā ir saņēmuši tādi lieli uzņēmumi kā “Philips”, “Siemens”, ”Thule”  un “SMEG”, kā arī augstu novērtējumu un godalgotas vietas ir saņēmis uzņēmums "Relio Labs s.r.l.", kas radījis profesionālai lietošanai paredzētu dienasgaismas lampu ekosistēmu. Balvu saņēmis arī dizainers Markus Pedersens, kurš radījis automātisku bagāžas nodošanas iekārtu lidostām, kas ļauj aviokompānijām mazināt rindas pie bagāžas nodošanas vietām.

Ar iepriekšējo gadu konkursu laureātu un finālistu darbiem var iepazīties šeit: https://www.euipo.europa.eu/en/designs/designeuropa-awards/previous-editions.

Informāciju sagatavoja:

Ella Pētermane

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ella.Petermane [at] lrpv.gov.lv