Maijs - Decembris 2018

Civilprocesa likums pieņemts 1998. gada 14. oktobrī (spēkā ar 1999. gada 1. martu). Grāmatā publicēti normatīvie akti, ar kuriem izdarīti grozījumi Civilprocesa likumā (pēdējo grozījumu pieņemšanas datums - 04.02.2016.).

Grāmata veidota 4 daļās, kurās hronoloģiski aplūkota rūpniecības attīstība Latvijā dažādos laika posmos. Pirmajā daļā stāstīts par norisēm Latvijas rūpniecībā Krievijas Impērijas sastāvā, otrajā daļā vēstīts par notikumiem Latvijas rūpniecībā Latvijas Republikas laikā. Trešā daļa aplūko norises rūpniecībā PSRS sastāvā, savukārt noslēdzošajā ceturtajā nodaļā analizēta rūpniecība atjaunotajā Latvijas valstī. Kopumā grāmatā analizēta rūpniecības attīstība Latvijas teritorijā vairāk nekā 200 gadu garumā, kad to ietekmējuši traģiskie un liktenīgie vēsturiskie notikumi, kurus Latvija piedzīvoja.

  • Nacionālā enciklopēdija. Latvija / galvenais redaktors Valters Ščerbinskis. - Rīga : Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2018. - 862 lpp. ISBN 9789984850610

Nacionālās enciklopēdijas sējums "Latvija" iekārtots tematiski un tas izceļ plašu faktoloģisko pārskatu par valsti pēc neatkarības atjaunošanas. Izdevuma saturu veido šādas sadaļas: vispārīgas ziņas par valsti, vēsture, daba, kultūra, izglītība, zinātne, valsts iekārta un pārvalde, demogrāfija, tautsaimniecība, veselība, sociālā aizsardzība, komunikācija, grāmatniecība un poligrāfija, reliģija un baznīca, sports, kā arī pielikumi. Sējumā ir vairāk nekā 250 šķirkļu un vairāk nekā 1000 ilustrāciju. Visu šķirkļu autori (kopumā vairāk nekā 200) ir attiecīgo tēmu un jomu vadošie speciālisti Latvijā, vairumā gadījumu – zinātnieki.

  • Bently, Lionel.  Intellectual property law / L. Bently, B. Sherman, D. Gangjee, P. Johnson. - 5th ed. - Oxford : Oxford University Press ; New York, 2018. - cviii, 1382 p. - Includes bibliographical references and index.  ISBN 9780198769958

Akadēmiskā mācību grāmata intelektuālā īpašuma jomā, kurā sīki izklāstītas tādas pamattēmas kā autortiesības, patenti un preču zīmes, negodīgā konkurence un konfidencialitāte.

Mūsdienu dzīvē patenti ir visuresoši. Praktiski viss, ko mēs lietojam, ietver vienu vai vairākus patentētus izgudrojumus. Bet kas tie īsti ir? Kāpēc tie tiek piešķirti? Vai patenti spēj veicināt jaunus izgudrojumus, vienlaikus ierobežojot monopolu un citus pārkāpumus?

Ņemot vērā gan ieguvumus, gan izdevumus, ko patenti rada sabiedrībai, grāmatas autors - viens no vadošajiem ASV patentu tiesību speciālistiem - pievēršas tādām aktuālām tēmām kā gēnu, medicīnisko procedūru, programmatūras un uzņēmējdarbības metožu patentēšana; zāļu patentu un starptautisko līgumu ietekme uz veselības aprūpes cenām; “patentu troļļi”; viedtālruņu kari, u.c. Autors arī piedāvā risinājumus patentu sistēmas darbības uzlabošanai.

  • Intellectual property and the judiciary / edited by Christophe Geiger, Craig Allen Nard, Xavier Seuba. - Cheltenham, UK : Edward Elgar Publishing ; Northampton, MA, USA, 2018. - xv, 542 lpp. - (European intellectual property institutes network). ISBN 9781788113076

Grāmatā pētīta tiesu loma intelektuālā īpašuma tiesību un normu attīstīšanā, interpretēšanā un piemērošanā. Tiek analizētas un salīdzinātas dažādas tiesu sistēmas nacionālajā, reģionālajā un starptautiskajā līmenī. Piedāvāti priekšlikumi šo sistēmu optimālākajai uzbūvei un tiesu darbības optimizēšanai intelektuālā īpašuma politikas sekmēšanas nolūkā.

Otrais pilnīgi pārstrādātais un papildinātais izdevums pievēršas aktuālajām tendencēm biodizainā, kas paredz dzīvo organismu vai ekosistēmu izmantošanu kā būtisku produkta sastāvdaļu tā funkciju uzlabošanai. Tas ir kas vairāk nekā biomīmikrija, kas imitē dabas procesus un struktūras, jo biodizains nojauc robežu starp dabisko un mākslīgo vidi, sintezējot jaunus hibrīdproduktu veidus.

Sociālo mēdiju un datu mākoņglabāšanas laikmetā liela daļa ikdienas komunikācijas, darba un izklaides ir tieši saistīta ar autortiesībām. Taču autortiesību likumdošana, atpaliekot no jauno tehnoloģiju straujās attīstības, ir kļuvusi ārkārtīgi pretrunīga, izraisot sīvas debates sabiedrībā. Grāmatas fokusā ir ASV autortiesību sistēmas problēmjautājumi un tās reformēšanas iespējas.

Autoritatīvākais izdevums Eiropā intelektuālā īpašuma jomā, kurā vispusīgi analizētas patentu, preču zīmju, autortiesību un augu šķirņu tiesības un likumdošana.

Jauno tiesību aktu, kuri veido tā saucamo vienotā patenta paketi, aktuālie komentāri, kas ir domāti patentu praktiķiem jaunās Eiropas patentu sistēmas pielietošanā.


WIPO depozitārās bibliotēkas jaunieguvumi

  • Guide to the international registration of marks under the Madrid Agreement and the Madrid Protocol (updated 2018) / World Intellectual Property Organization. - Geneva : WIPO, 2018. - Pag. var. - (WIPO Publication ; No. 455E). ISBN 9789280529043
  • Madrid Agreement Concerning the International Registration of Marks [as amended on September 28,1979]. Protocol Relating to the Madrid Agreement Concerning the International Registration of Marks [as amended on November 12, 2007]. Regulations [as in force on November 1, 2017] and Administrative Instructions [as in force on April 1, 2018] / World Intellectual Property Organization. - Geneva, Switz. : WIPO, 2018. - 152, [5] p. - (WIPO Publication. Treaties ; No. 204E). ISBN 9789280529258
  • Patent Cooperation Treaty (PCT) : done at Washington on June 19, 1970, amended on Sept. 28, 1979, modified on Febr. 3, 1984, and on Oct. 3, 2001 and Regulations under the PCT (as in force from July 1, 2018) / World Intellectual Property Organization. - Geneva, Switz. : WIPO, 2018. - 235 p. - (WIPO Publication. Treaties ; No. 274E). ISBN 9789280529371
  • WIPO IP facts and figures 2017 / World Intellectual Property Organization. - Geneva, Switz. : WIPO, 2018. - 50 p. - (WIPO Publication ; No. 943E/17). ISBN 9789280529142
  • World intellectual property indicators / World Intellectual Property Organization. - Geneva : WIPO, 2017. - (WIPO Publications. WIPO Economics & statistics series ; No. 941E)

Maijs 2018

Mācību līdzeklis domāts skolotājiem, kuri vēlas iepazīstināt skolēnus ar dizainu. Tajā apkopoti Latvijas dizaineru stāsti par 20 dizaina piemēriem, kas pārstāv dažādas dizaina izpausmes – sākot no jaunradītiem produktiem – pulksteņiem, lampām, kurpēm – līdz plašākiem dizaina risinājumiem – veikalu interjeriem, pilsētvides plānojumam un muzeja identitātei.

Vēsturiskiem piemēriem bagātajā, skaisti ilustrētajā grāmatā autors analizē zīmolus kā kultūras, mākslas, ekonomikas un psiholoģijas fenomenu. Kas ir zīmols – manipulēšanas rīks vai sadarbības veids? Kāds ir veiksmīga zīmola noslēpums? Vai neveiksmīgam produktam var būt veiksmīgs zīmols? Kādas mūsdienīgas tendences apdraud zīmolu pastāvēšanu? Atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem meklējamas šajā asprātīgi un aizraujoši uzrakstītajā grāmatā. 

Ar īpašumtiesībām aizsargātās nemateriālās zināšanas ir kļuvušas par vienu no vissvarīgākajiem bagātības un konfliktu avotiem pasaulē. Kopš 20. gadsimta beigām nemateriālā bagātība intelektuālā īpašuma - patentu, preču zīmju un autortiesību  veidā aizņem bezprecedenta vietu bagātības hierarhijā. Autors analizē intelektuālā īpašuma lomu globālās zināšanu ekonomikas veidošanā.

Grāmatā ir apkopoti daži no visinteresantākajiem ASV Patentu un preču zīmju iestādes piešķirtajiem patentiem, gan vēsturiskajiem, gan modernajiem. Katra izgudrojuma apraksts iekļauj informāciju par izgudrotāju, izgudrošanas vēsturi, izgudrojuma darbības principu un attēlus no oriģinālā patenta pieteikuma.

Mācību grāmata iepazīstina ar intelektuālā īpašuma tiesību pārvaldības aspektiem globālā pasaules kontekstā. Tās mērķis ir palīdzēt privātām kompānijām efektīvi aizsargāt savas IĪ tiesības vairākās pasaules jurisdikcijās. Grāmatas autori detalizēti analizē un salīdzina patentu, autortiesību, preču zīmju, komercnoslēpumu un dizainparaugu aizsardzību trīs pasaules reģionos - ASV, Eiropā un Ķīnā. Šāda salīdzināšanas pieeja palīdz izvēlēties pareizu IĪ tiesību aizsardzības stratēģiju pasaules līmenī. Mācību grāmatas teorētisko daļu papildina vairāki tiesu prakses piemēri.

Pasaules vadošo ekspertu, akadēmiķu un praktiķu sagatavotajā rokasgrāmatā sniegts visaptverošs pārskats par intelektuālā īpašuma tiesību pamatiem, noteikumiem un principiem, attīstības vēsturi dažādās pasaules jurisdikcijās, mijiedarbību ar citiem tiesību veidiem un ietekmi uz tādām aktuālām jomām kā klimata pārmaiņas, sabiedrības veselība, augstākā izglītība un interneta pārvaldība.

Šajā grāmatā uzzināsiet par izcilā mākslinieka un izgudrotāja Leonardo da Vinči personīgo dzīvi, mākslas darbiem un izgudrojumiem. Aizraujoši fakti par vienu no visnoslēpumainākajām personībām cilvēces vēsturē.

Vienkārši un aizraujoši, ar daudzām ilustrācijām, grāmatā stāstīts par to, kā tiek izgatavoti dažādi priekšmeti, sākot no šokolādes tāfeles un beidzot ar kruīza kuģi. Izgatavošanas procesa aprakstu papildina informācija par izgudrojuma vēsturi.

Grāmata domāta visiem, kas grib izprast  kā darbojas pasaule. Tajā ir apkopoti svarīgākie atklājumi, inovācijas un izgudrojumi inženierzinātnēs, fizikā, medicīnā, ķīmijā, bioloģijā u. c., kas veido mūsu tagadni un ietekmē nākotni.

  • Weightman, Gavin. Eureka : how invention happens / Gavin Weightman. - New Haven, CT : Yale University Press, [2015]. - xi, 266 p. ISBN 9780300228854.

Pārsteidzošs un iedvesmojošs stāsts par pieciem 20. gadsimta izgudrojumiem, kuri ir pārveidojuši mūsu dzīvi - lidmašīnu, televīziju, svītrkodu, datoru un mobilo telefonu.  Grāmatā uzsvērta amatieru loma izgudrojumu radīšanā.


Marts - Aprīlis 2018

Grāmatā tiek vērtēti un analizēti standartizācijas un tehnisko standartu tiesiskie aspekti, pievēršot īpašu uzmanību pretmonopola/konkurences tiesībām, kā arī patentu tiesībām.

Kā aizsargāt dizainu – ar autortiesībām, kā dizainparaugu vai izmantojot abus tiesību veidus? Dažādu valstu tiesiskās sistēmas atšķirīgi skatās uz šo jautājumu. Grāmatā aplūkota piecpadsmit valstu pieredze dizainparaugu tiesību un autortiesību saskarnes problēmu risināšanā. Analizējot šo pieredzi, veikts mēģinājums piedāvāt parauga modeli šādas saskarnes regulēšanai ES un starptautiskajā mērogā.

  • Cumming, Valerie. The dictionary of fashion history / Valerie Cumming, C. W. Cunnington, P. E. Cunnington. - 2nd ed., completely revised, updated and supplemented. - London, UK : Bloomsbury Academic, 2017. - xvii, 366 p. ISBN 9781472577696.

Nozīmīgs uzziņu avots modes vēstures jomā, kas aptver laika posmu no 900. g. līdz mūsdienām. Vārdnīca ir bagātīgi ilustrēta un noderēs gan modes vēstures ekspertiem, gan citiem interesentiem. 

  • Claudé, Armelle. Étapes de mode : the fashion design process / Armelle Claudé, Éric Rabiller, Thierry Petit ; traduction anglais/English translation by Carol Lipton. - Paris, France : Esmod Editions, [2017]. - 96 lpp.

            Tome 5. Environnement produits = Products environment. ISBN 9782909617497.

Ņemot vērā milzīgu zīmolu daudzumu un bagātīgu produktu piedāvājumu tirgū, zīmolu identificēšana kļūst aizvien grūtāka. Šādos apstākļos preču zīmju izstrāde un attīstīšana kļūst par absolūto nepieciešamību. Grāmatā tiek analizēti zīmolu identificēšanas kodi, kā arī piedāvātas zīmolu mārketinga un tirdzniecības stratēģijas.

Grāmatā pētīta rūpnieciskā pielietojuma prasība gēnu patentēšanai un analizēta tās ietekme uz jaunrades attīstību Eiropā un ASV. Tajā ir parādīts, kā šī agrāk neskaidra patentspējas prasība kļuva par vienu no svarīgākajiem patentu tiesību politikas instrumentiem.

Grāmatas mērķis ir atbildēt uz jautājumu: “Kā rodas jauni produkti?”. Grāmatas autori piedāvā produktu evolūcijas teoriju un - uz tās pamata – jaunu produktu attīstības stratēģiju.

  • Feiler, Lukas. The EU General Data Protection Regulation (GDPR) : a commentary / Lukas Feiler, Nikolaus Forgó, Michaela Weigl. - London, UK : Global Law and Business, 2018. - 333 lpp. ISBN 9781787421363.

ES Vispārīgās datu aizsardzības regulas pantu detalizēts pārskats.

Ievērojamo izgudrotāju aforismu krājums.

Analizējot autortiesību teoriju un vēsturi, kā arī autortiesību praksi Lielbritānijā, ASV, Kanādā un Austrālijā, autors piedāvā jaunu skatienu uz autortiesību objektiem - autoru, autordarbu lietotāju un autortiesību pārkāpēju – digitālajā laikmetā.

Grāmatā aplūkoti ar komercnoslēpuma aizsardzību saistītie jautājumi: aizsardzības apjoms, prasības tiesību piešķiršanai, aizsardzības ierobežojumi, rīcība tiesību pārkāpuma gadījumā, u.c. Grāmatas 2. izdevums papildināts ar jaunākajām izmaiņām ASV un ES komercnoslēpumu likumdošanā.


Janvāris - Februāris 2018

Ekonomikas vēsturnieks Viljams Kingstons piedāvā savu skatījumu uz kapitālismu saistībā ar īpašumtiesību attīstību.  Pēc autora domām, intelektuālā īpašuma tiesību attīstība demonstrē, kā īpašumtiesības, kurām būtu jākalpo sabiedrības labā, tiek pakļautas labumu guvēju – starptautisko korporāciju - interesēm. ​

WIPO depozitārās bibliotēkas jaunieguvumi