Pēc Eiropas Komisijas iniciatīvas Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs uzsāka projektu IP Key China, kura mērķis ir veicināt Ķīnas intelektuālā īpašuma sistēmas attīstību, stiprinot tās sadarbību ar Eiropas Savienības dalībvalstīm.
Iniciatīvas mērķis ir veicināt ekonomisko sadarbību, tai skaitā sadarbību tirdzniecības, investīciju un inovāciju projektu realizācijas jomā starp ES un Ķīnu, radot vienlīdzīgus konkurences apstākļus intelektuālā īpašuma (IP) aizsardzībai.
IP Key China projekta ietvaros tiks sniegts atbalsts ES uzņēmumiem, kuri vēlas iesaistīties Ķīnas tirgū vai jau darbojas tajā. Projekta virsmērķis ir stiprināt intelektuālā īpašuma tiesību piemērošanu un aizsardzību, kā arī veicināt izpratni par šo tiesību nozīmi uz zināšanām balstītā ekonomikā.
Eiropas Komisijas virzīto iniciatīvu īsteno Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO), kas, cieši sadarbojoties ar Ķīnas iesaistītajām pusēm – industriju, akadēmiskām aprindām un tiesībsargājošām iestādēm, veicinās savstarpēju dialogu intelektuālā īpašuma jomā, kas paredz virkni aktivitāšu:
Ķīna ir ES lielākais importa avots un otrais lielākais eksporta tirgus. Divpusējā preču tirdzniecība starp ES un Ķīnu jau tagad ievērojami pārsniedz 1 miljardu eiro dienā, arī ES zīmoli un uzņēmumi kļūst arvien nozīmīgāki Ķīnas plašajā tirgū.
2015. gadā ES un Ķīna apstiprināja apņemšanos pastiprināt sadarbību intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības un īstenošanas jomā, parakstot saprašanās memorandu, ar kuru tiek veicināts ES un Ķīnas dialogs. Ķīna ir otrs lielākais tirdzniecības partneris ES, kur tirdzniecības attiecībās lielu lomu spēlē intelektuālā īpašuma ietilpīgās nozares. Šo nozaru devums ES ekonomikai arvien pieaug, šīs nozares veidoja aptuveni 90% no ES tirdzniecības ar pasauli, tādējādi radot tirdzniecības bilances pārpalikumu 96 miljardu euro apmērā.
Ķīna turpina stiprināt savu veiktspēju, izmantojot intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības sistēmas sniegtās priekšrocības. Eiropas Komisijas ziņojumā tiek minēts, ka 2017. gadā tika iesniegti gandrīz septiņi miljoni Ķīnas preču zīmju pieteikumu, kā arī vairāk nekā trīs miljoni patentu pieteikumu.
Vairāk informācijas: www.ipkey.org
Informāciju sagatavoja:
Santa Lozda
Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra
Informācijas pakalpojumu nodaļas
Vadošā referente
Tālr.: 67227310
E-pasts: santa.lozda@lrpv.gov.lv