Novembris - Decembris 2016

Grāmata ir rūpniecības un arhitektūras dizaineru darbu detalizētās analīzes rezultāts, kas parāda, cik plaša ir dizainera radošā palete. Izdevumā tiek sniegts vēsturiskais apskats, kā arī mūsdienu rūpniecības un arhitektūras dizaina galvenie pamatprincipi, kas tiek praktiski atspoguļoti ar reāliem piemēriem, ilustrācijām. 

  • Fiell, Charlotte.  Design Museum : A-Z of design & designers / Charlotte Fiell, Peter Fiell ; introduction by Deyan Sudjic. - London : Goodman ; Fiell, 2016. - 400 p. : ill., photo. - Bibliogr.: p. 394-395 ; index: p. 396-399. ISBN 9781783130054.

Ilustrētā rokasgrāmata iepazīstina ar vadošo dizaina meistaru darbības rezultātiem, ietverot visus dizaina aspektus - no arhitektūras, automobiļu un rūpnieciskā dizaina objektiem līdz produktu dizainam, grafiskajam un interaktīvajam dizainam. Izdevumā tiek apskatīti dažādi jautājumi, tostarp - dizaina stili un tematika, mūsdienu tendences, dizaina tehnoloģijas un materiāli.

  • Firth, Alison.  Trade marks: law and practice / Alison Firth, Gary Lea, Peter Cornford. - 4th ed. - Bristol, UK : Jordan Publishing, 2016. - lxvi, 404 p. ISBN 9781784731243.

Grāmatā tiek apskatīta Lielbritānijas preču zīmju tiesiskās aizsardzības likumdošana Eiropas un starptautiskā kontekstā. Tiek iztirzāti preču zīmju reģistrēšanas un licencēšanas, kā arī preču zīmju komerciālās izmantošanas jautājumi. Izdevumā ir analizētas izmaiņas spēkā esošajos tiesību aktos, kā arī iekļauti likumdošanas teksti. 

Vadlīnijas sniedz norādījumus par praksi un kārtību, kas jāievēro, veicot Eiropas pieteikumu un patentu ekspertīzi – saskaņā ar Eiropas Patentu konvenciju un tās īstenošanas noteikumiem.

Eiropas Savienības preču zīmju (ESPZ) sistēma ļauj zīmolu īpašniekiem aizsargāt un realizēt preču zīmes ES dalībvalstīs, izmantojot tikai vienu reģistrāciju. Rokasgrāmata sniedz atbildes uz aktuālajiem jautājumiem, tai skaitā: ko var aizsargāt; kā reģistrāciju iegūt un uzturēt; kā pārvarēt šķēršļus reģistrācijas procesā; kādas tiesības tiek piešķirtas pēc reģistrācijas; kāda saikne ir starp ESPZ un Madrides Protokolu.

Grāmatas autors ir starptautiski atzīts eksperts intelektuālā īpašuma objektu aizsardzības jomā, bijušais Anglijas un Velsas apelācijas tiesas tiesnesis. Kā autoritatīvais šķīrējtiesnesis viņš piedalījās „Samsung” un „Ericsson” strīdos. Izdevums satur viņa atzinumus, esejas un runas, kas radušās, balstoties uz ilggadējo bagāto pieredzi.

Maikla Džonsona grāmata ir apliecinājums tam, ka zīmolu dzimstība nesākas ar risinājuma meklēšanu, bet, drīzāk, ar brīvās tirgus nišas noteikšanu. Autors atklāj pamatelementus, kas tiek iesaistīti veiksmīgu zīmolu veidošanā. „Kad esam izveidojuši pārliecinošu saukli, atraduši izteiksmīgus grafiskos līdzekļus, izmantojuši piedāvātās veidnes un pasaules slaveno zīmolu pieredzi, rodas veiksmīgā korporatīvā identitāte,” atzīmē M. Džonsons.

Izmantojot aktuālos datus, grāmatas autors sniedz detalizētu priekšstatu par patentu tiesu sistēmām galvenajās Eiropas jurisdikcijās - Lielbritānijā, Vācijā, Francijā un Nīderlandē. Tiek izklāstīts pamatojums tiesību aktu pilnveidošanai un reformēšanai šajā jomā, uzsvērtas ES patentu tiesu sistēmas perspektīvas.

Grāmata aptver izgudrojumu patentspējas jautājuma vēsturiskos un teorētiskos aspektus. Tiek apskatīti patentu tiesību akti dažādās valstīs, galvenokārt Amerikas Savienotajās valstīs, Lielbritānijā, Nīderlandē un Vācijā. Apzināti arī ES tiesību akti.

Izdevums ietver intelektuālā īpašuma (IĪ) pamatjēdzienu vēsturisku pārskatu, IĪ aizsardzības sistēmas aprakstu starptautiskajā un nacionālajā mērogā , kā arī ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu piemērošanas īpatnības, mūsdienu problēmas un perspektīvas.

Grāmatā tiek apskatīti intelektuālā īpašuma (IĪ) tiesību aizsardzības aspekti saistībā ar ES noteikumiem par preču brīvu apriti un konkurenci, kā arī pasaules kontekstā; tiek analizēta IĪ tiesību ievērošana, sniegtas plašas atsauces uz precedentiem. 

Izdevums satur ekspertu atzinumus preču zīmju aizsardzības jautājumos globalizācijas kontekstā. Tiek risināti sekojoši jautājumi: teritorialitātes principa pielietošana likumdošanā, plaši pazīstamo preču zīmju aizsardzības īpatnības, cīņa ar paralēlo importu un viltojumiem, domēnu vārdu un sertifikācijas zīmju aizsardzība.


Septembris - oktobris 2016

Eiropas Patentu iestādes Apelācijas tiesas prakses grāmatas 8. izdevums, pazīstams arī kā "Baltā grāmata". Izdevumā ir atrodami Apelācijas tiesas lēmumi periodā no 2015. g. beigām līdz 2016. g. sākumam (kopumā vairāk nekā 5500 lēmumu).

Izdevums sniedz atbildes uz jautājumiem: kā izvēlēties konkurētspējīgu preču zīmi; kā aizsargāt savu preču zīmi, to reģistrējot; kā veiksmīgi uzturēt savu preču zīmi; kā ātri atrisināt strīdus par preču zīmēm – arī ārpus tiesas zāles. Grāmata satur Nicas klasifikāciju un terminu glosāriju.

Šajā grāmata intelektuālā īpašuma (IĪ) tiesības tiek apskatītas kā starptautisko tiesību sistēmas neatņemama sastāvdaļa. Darbā tiek pētītas Bernes un Parīzes konvenciju mijiedarbība ar TRIPs līgumu, kā arī TRIPs līguma un GATT līguma savstarpējās attiecības. Apskatītas IĪ aizsardzības alternatīvās sistēmas normas starptautisko tiesību jomā. Tiek pievērsta uzmanība IĪ tiesību mijiedarbībai ar cilvēktiesību normu ievērošanu starptautiskajā mērogā, ka arī normu piemērošanas konfliktiem un perspektīvām.

Izdevuma autors uzskata, ka inovācijas process ir jaunrades, izglītības, pētniecības un izstrādes metožu kombinācija. Sistemātiska pieeja sekmē veiksmīgus inovācijas procesa rezultātus. Grāmatā ir iekļauti inovāciju attīstības piemēri - no idejas attīstības līdz realizācijai tirgū. Tiek pievērsta uzmanība arī papildu faktoriem, kas ietekmē inovācijas: intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība, finansējums, mārketings, valsts regulējums, vides un sociālā atbildība.

16. izdevums satur Eiropas patentu konvencijas tekstu redakcijā, kas stājās spēkā 2007. gada 13. decembrī, kā arī Īstenošanas noteikumus, kas ir spēkā kopš 2016. gada 1. maija; tiek iekļauti arī grozījumi, kas stājas spēkā 2016. gada 1. novembrī.


Augusts 2016

Ir pagājuši 42 gadi kopš tā brīža, kad pirmoreiz tika izstrādāta lietotāja grafiskā saskarne (graphical user interface (GUI)). Tas ir bijis kā maratons, ko mākslinieki un datoristi ir noskrējuši no robustu pikseļu pasaules līdz fotoreālistiskam attēlojumam. Grāmatā ir aprakstīta datora lietotāja grafisko saskarņu vēsture, uzbūve un veidi, grafikas dizaina un tēlotājmākslas nozīme saskarņu attīstībā, ASCII (angļu: American Standard Code for Information Interchange - Amerikas informācijas apmaiņas standartkods), Tīkla un Programmatūras māksla, mākslinieciskās izstrādes problēmas, mākslinieciskās izteiksmes līdzekļi - formas, fonti, krāsas, u.c. teksta un attēla attiecības. Līdztekus ir apskatītas gan latviešu valodas terminoloģijas problēmas, gan jēdziena "dizains" interpretācijas jautājumi, kā arī vairākas citas aktuālas tēmas.

Izdevums tiek balstīts uz IĪ tiesību pārkāpumu gadījumu izpētes dažādās ES jurisdikcijās un ES Tiesā.

  • IP strategy, valuation, and damages / Stevan Porter, Michelle Rakiec. - 2016 ed. - Newark, NJ : LexisNexis, 2016 (Matthew Bender). - vii, [277] p. - (LexisNexis IP law & strategy series). ISBN 9781632848833.

Grāmatā tiek skaidroti IĪ pamatelementi, ieskaitot dažāda veida IĪ, to unikālās īpašības un to saistība ar uzņēmējdarbību. Risināti IĪ vērtēšanas jautājumi, atspoguļotas pārkāpuma un kaitējumu noteikšanas kvantitatīvās metodes, kā arī IĪ objektu izmantošana biznesa stratēģiju izstrādē. Katrai tēmai ir teorētiskais aspekts, biznesa koncepcija un IĪ mehānismi, kas mijas ar piemēriem no prakses.

Autors pēta simbolu, fotogrāfiju, fontu un krāsu kultūras nozīmi. Izdevums satur grafiskā dizaina paraugus no visas pasaules. Grāmata kalpo kā praktiska rokasgrāmata profesionāļiem un studentiem, veicinot efektīvāku vizuālu komunikāciju pāri kultūras robežām.

Viltojumi jeb kontrafaktās preces nāk no dažādām valstīm, it īpaši no Ķīnas. Visizplatītākā ir luksusa preču (apģērbi, pulksteņi), kā arī mašīniekārtu, rezerves daļu, ķimikāliju un patēriņa preču viltošana. Izdevums atspoguļo nelegālās tirdzniecības īpašību un tendenču kvantitatīvo mērogu.

Izdevums ("Lietotāju radīts likums") piedāvā jaunu skatījumu uz pētījumiem par IĪ tiesībām, novirzot fokusu no normatīvās bāzes uz to, kāpēc un kā zināšanu sabiedrībā rodas un attīstās IĪ tiesību pašregulācija. Izdevumā ir sastopami piemēri no dažādām nozarēm, piemēram: autortiesību un patenttiesību kolektīvā pārvaldīšana, atvērtā pirmkoda licences, domēna nosaukumu aizsardzība un intelektuālā īpašuma tiesību ievērošana.

Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) publikācijas


Jūnijs - jūlijs 2016

Izdevums atspoguļo Latvijas Republikas muitas iestāžu darba metodes un rezultātus intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā. Tajā iekļauti arī autora priekšlikumi intelektuālā īpašuma tiesiskā regulējuma uzlabošanai muitas jomā. Autors selektīvi atsaucas uz svarīgāko sekundāro likumdošanu, jo īpaši direktīvām, nozīmīgākajiem Eiropas Kopienu tiesību aktiem, sevišķi jautājumā par "Intelektuālā īpašuma" jēdzienu, par sākuma punktu ņemot šā jēdziena liberālo izcelsmi. Šī grāmata palīdzēs izprast muitas darbu, pienākumus, muitas terminus, metodes intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu atklāšanai un iepazīstinās ar svarīgākajiem ES kopienas tiesību aktiem.

Praktiska rokasgrāmata dod iespēju lasītājiem gūt dziļāku izpratni par intelektuālā īpašuma objektu aizsardzības un izmantošanas ekonomiskajiem aspektiem. Tiek atspoguļoti nemateriālo aktīvu - patentu, preču zīmju, dizainparaugu, tirdzniecības noslēpumu u.c. ekonomiskās efektivitātes jautājumi.

Grāmatas autors ir pieredzējis uzņēmējs, viņa idejas un metodes jau vairākus gadus tiek veiksmīgi īstenotas praksē. Grāmata sniedz padomus jaunajiem un esošajiem uzņēmējiem, atbildot uz tādiem jautājumiem, kā:

 - Kāds produkts būs pieprasīts?

 - Kā uzzināt patērētāju vēlmes un uz tā pamata veidot veiksmīgu biznesu?

Šī jaunā pieeja uzņēmējdarbības attīstībā ir guvusi plašu atzinību visā pasaulē.

„Pievienot pragmatismam skaistumu. Saprast, ka kaste nav tikai kaste. Atklāt savas dzīves jēgu,” ir pasaulslavena Garofes (Josep M. Garrofé, Barcelona) dizaina studijas darbības filozofija. Viņa jaunais izdevums parāda, cik gaistoša mūsdienās ir robeža starp precēm un mākslas priekšmetiem. Grāmatā aprakstītie modeļi ir sagrupēti trīs tehniskās sarežģītības līmeņos, katrā lapā ir atrodami izstrādājumu, darba procesu un materiālu apraksti.

TRIPs līgums nosaka par pienākumu uzņēmējiem nodrošināt patentinformācijas pieejamību, savukārt mūsdienu informācijas lietotājiem joprojām trūkst iespējas pilnvērtīgi izmantot šāda veida informāciju savai ekonomiskai attīstībai. Autors uzskata patentinformāciju par vienu no svarīgākajiem inovāciju attīstības dzinējiem. Balstītā uz patentu sistēmas funkciju analīzes pieredzi, grāmata piedāvā jaunas metodes - kā uzlabot tehnoloģisko zināšanu ieguvi, to izmantošanu


Aprīlis - maijs  2016

Tiesvedība, strīdi, spriedumi un gadījumu izpēte intelektuālā īpašuma jomā.

  • 100 designs for a modern world : [Kravis Design Center (ASV)] / George R. Kravis, II, foreword ; Penny Sparke, introduction. - New York, NY : Skira Rizzoli, 2016. - 176 p. ISBN 9780847848324.

Grāmata iepazīstina ar simts izcilākajiem 20.gs. rūpnieciskā dizaina paraugiem: krēsliem, radioaparātiem, gludekļiem, elektriskajiem pulksteņiem, keramikas galda piederumiem, tekstilu, plakātiem u.c. objektiem no Kravis Dizaina Centra (ASV, Tulsa, OK) kolekcijas.

Visaptverošs pārskats par juridiskiem un politikas jautājumiem. Grāmata sniedz analīzi par svarīgiem stratēģiskiem apsvērumiem, ieskaitot nodokļu stratēģiju, vērtēšanu, portfeļa sadalīšanu, reģistrāciju, preču zīmju līdzāspastāvēšanas līgumiem un strīdu izšķiršanas mehānismiem.

Izdevums domāts, lai palīdzētu inženieriem, zinātniekiem, augsto tehnoloģiju iesācējuzņēmumu vadītājiem, kas vēlas aizsargāt IĪ objektus un palielināt sava patentu portfeļa vērtību. Būs noderīgi arī bezpeļņas organizācijām, piemēram, universitātēm, kas rada tehnoloģiju, bet neražo produktus.

  • Международная классификация товаров и услуг : дополнения и изменения к Международной классификации товаров и услуг (МКТУ-10) для версии 2016 г. МКТУ (10-2016) / Федеральный инст. промышленной собственности. - десятая редакция (2015 г.). - Москва : ФИПС, 2015. - 39 с.

Marts 2016

Ceļvedis sniedz pārskatu par patentu, autortiesību, preču zīmju, tradicionālo zināšanu tiesiskās aizsardzības pamatmehānismu starptautiskā līmenī. Kodolīgi tiek raksturoti galvenie IĪ aizsardzības starptautiskie nolīgumi, ka arī PTO un PIĪO loma un uzdevumi. Izdevums būs interesants gan iesācējiem, gan profesionāļiem.

Grāmata izskaidro UK autortiesību likumdošanas noteikumus bibliotekāriem un informācijas darbiniekiem jautājumu un atbilžu formā. Materiāls skar plašu jautājumu loku: kāpēc lietotāji bieži ignorē autortiesības, kāda likumdošana ir jāņem vērā bibliotēku darbībā, kādi autortiesību likumi darbojas sociālajos tīklos utt.

Produktu dizaina teorija un metodika, vēsture un mūsdienu izaicinājumi, perspektīvas un problēmas. Studentiem, profesionāļiem un visiem interesentiem.

Izdevums sniedz skaidru un detalizētu ES IĪ tiesību aktu korpusa pamatjēdzienu un noteikumu apskatu, tostarp ES konstitucionālo tiesību, ES dalībvalstu likumdošanas, Eiropas patentu konvencijas 1973/2000 un starptautisko privāttiesību likumu kontekstā.

Grāmata radošo industriju pašnodarbinātiem par nepieciešamajām darbībām, lai veiksmīgi apvienotu mākslas iemaņas un biznesu, izmantojot finanšu, cilvēkresursu un projektu vadības, mārketinga un sabiedrisko attiecību likumus.

  • The future of branding / Rajendra K. Srivastava, Gregory Metz Thomas, ed. - Delhi : Sage Publications, 2016. - xviii, 468 p. ISBN 9789351503163.

Pasaules līmeņa speciālisti apspriež zīmološanas stratēģijas jautājumus: zīmola pārvaldīšanu, korporatīvo politiku, zīmola izveidi un pārzīmološanu, zīmola vērtēšanu un aizsardzību, zīmolu lomu inovatīvā uzņēmējdarbībā.

Grāmata ir radošo procesu ilgtermiņa pētījumu rezultāts. Visi, kam interesē zinātnieku-biotehnologu pētniecības darbs, uzzinās, kā rodas izgudrojumi, jaunas tehnoloģijas un jaunas preces.

Izdevums domāts pētniekiem, kas strādā laboratorijās, radot jaunas tehnoloģijas. Iepazīstina ar IĪ aizsardzības likumdošanas biotehnoloģijas nozarē pamatiem, patentu pieteikumu dažādiem veidiem.

ES Intelektuālā īpašuma biroja (bij. Iekšējā tirgus saskaņošanas biroja, OHIM) publikācijas


Februāris 2016

Noderīgs ceļvedis produktu vai procesu uzņēmējdarbībā, kurus var patentēt jebkurā to attīstības stadijā. Apskatīts plašs produktu un tehnoloģiju spektrs, tostarp vienkāršās mehāniskās ierīces, datoru programmatūra, elektronika, biotehnoloģijas, ražošanas metodes, biznesa metodes un esošo produktu vai procesu optimizācijas metodes. Lasītājs uzzina, kā kopā ar patentpilnvarnieku izstrādāt individuālu patentu stratēģiju.

  • The wheel : inventions & reinventions / Richard W. Bulliet. - New York : Columbia University Press, 2016. - xii, 256 p. : ill. - (Columbia studies in international and global history). - Bibliogr.: p. 237-239. ISBN 9780231173384.

Riteni varētu būt izgudrojuši šumeri Mezopotāmijā, apmēram pirms pieciem tūkstošiem gadu. Autors apskata riteņa attīstības stadijas vēstures gaitā, ņemot vērā cilvēku sabiedrības vajadzības, uzsver konkurences un nacionālo īpatnību lomu riteņu konstruēšanā un ražošanā.

Dižo izgudrojumu vēsture un īsas to autoru biogrāfijas ir sakārtotas hronoloģiskā secībā - no Arhimēda no Sirakūzām līdz Timam Bērnersam Lī, globālā tīmekļa izgudrotājam.

Populārāko tehnoloģisko jaunievedumu rašanās vēsture un to ietekme uz sabiedrības apziņu no Gūtenberga iespiedmašīnas, Kodak kameras, plastmasas ēras sākuma līdz 3D filmām, sintētiskai pārtikai, aifonam un segvejam.

Grāmatā aplūkoti konflikti un to risināšanas veidi starp preču zīmju īpašniekiem, interneta pakalpojumu sniedzējiem un interneta lietotājiem. Darbā apskatīti ES, UK un ASV tiesību akti, kas reglamentē preču zīmju izmantošanu sociālajos medijos. Grāmatā iekļauti vairāki piemēri par tiesas prāvām sakarā ar preču zīmju prettiesisko izmantošanu. Tā noderēs studentiem, juristiem un tiesību īpašniekiem.

Rendels Manro ir slavenā interneta komiksa angļu valodā – “xkcd” – autors. Komiksa tematika mainās no viedokļiem par dzīvi un mīlestību līdz matemātiskiem un zinātniskiem jokiem. Savā jaunā grāmatā Manro dod vienkāršas atbildes uz sarežģītiem jautājumiem. Ar zīmējumiem, vienkāršotiem vārdiem autors paskaidro, “kā tas strādā” – mikroviļņu krāsns, Saules sistēma, tektoniskās plātnes, helikopteri, veļas mazgājamā mašīnacilvēka organisms utt.

  • The industries of the future / Alec Ross. - London, UK : Simon & Schuster, 2016. - viii, 305 p. - Bibliogr.: p. 253-295. ISBN 9781471156038.

Autors ir viens no Amerikas vadošajiem inovāciju ekspertiem. Viņš izklāsta progresa globālās tendences, par perspektīvākām nozarēm nosaucot robotiku, mākslīgā intelekta izmantošanu, genomikas komercializāciju, digitālās tehnoloģijas.

Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas izdevums pēta intelektuālā īpašuma lomu inovāciju pielietošanā un ekonomikas izaugsmes veicināšanā no vēsturiskā griezuma: sākot ar aeroplāniem, antibiotikām un pusvadītājiem līdz mūsdienu svarīgākajiem izgudrojumiem - 3D tehnoloģijām, nanotehnoloģijām un robotikas sasniegumiem.

Janvāris 2016

Izdevums satur visaptverošu vadlīniju aprakstu rīcībā ar intelektuālo īpašumu (IP), uzsākot biznesa darījumus dažādās jomās. Tiek skaidroti IP vērtēšanas nianses, IP un konkurences likumu saikne, kā arī sākotnējā publiskā piedāvājuma, uzticamības pārbaudes, pārdošanai piemērotās kvalitātes, kompensācijas garantijas, kopuzņēmumu darbības, licencēšanas u.c. jautājumi.

Grāmatā iekļautas ziņas par tirdzniecības un komercnoslēpumu tiesisko aizsardzību vairāk nekā 30 valstu jurisdikcijās un  globālā kontekstā, kā arī  informācija par krimināltiesību un civiltiesību pamatiem un procedūrām.

Fabrikas un tirdzniecības zīmju (preču zīmju prototipu) rašanās un izmantošanas vēsture, individualizācijas līdzekļu tiesiskās aizsardzības attīstības posmi Krievijā.